iDNES.cz

Muž si jel na noc do hor vyčistit hlavu, ve vánici jej hledali záchranáři

  18:40
V silném větru, závějích a mlze hledali členové horské služby v noci na pátek mladíka, který zmizel v Jeseníkách. Přítelkyni řekl, že potřebuje být sám a chce v horách přespat. Pak vypnul mobil. Právě kvůli nedostupnému mobilu žena záchranáře zalarmovala, protože o partnera měla strach.

Snímek ze zásahu v Jeseníkách, kde horská služba hledala mladíka, který navzdory závějím a špatnému počasí vyrazil přenocovat na hřebeny a vypnul si mobil. (4. ledna 2019) | foto: Horská služba Jeseníky

„Mladý muž přítelkyni oznámil, že si potřebuje pobytem v horách vyčistit hlavu. Vyrazil tedy bivakovat na hřebeny a domluvil se s ní, že budou v telefonickém spojení. Naposledy se ozval večer s tím, že se chystá k přenocování,“ přibližuje Jiří Hejtmánek z Horské služby Jeseníky.

Fotogalerie

Žena se mladíkovi pokoušela dovolat, ale marně. Kolem desáté večer tak do terénu vyrazili členové horské služby. Neměli však absolutně žádnou informaci o tom, kde přesně by se ztracený nocležník mohl nacházet.

„Ihned jsme ovšem vypravili pátrací tým ze stanice v Karlově,“ popisuje Hejtmánek začátek pátrání.

Kvůli sněhové pokrývce, mlze a silnému větru záchranáři vyrazili se sněžnými skútry a čtyřkolkami vybavenými pásovým podvozkem.

„Dojeli ale jen asi dva kilometry pod hřeben a dál museli hledat v doslova vražedných podmínkách na lyžích. Asi hodinu po půlnoci jsme mladého muže našli v hřebenovém přístřešku, jak klidně a bezpečně spí,“ dodává Hejtmánek.

Turista pak záchranářům sdělil, že po posledním telefonátu s přítelkyní svůj mobil sám vypnul.

Mobil nevypínejte a vozte power banku, radí horská služba

Hřebenové túry a pokusy o přespání v horském terénu nyní záchranáři kvůli současným povětrnostním podmínkám v Jeseníkách důrazně nedoporučují.

Zatímco na vrcholcích je aktuálně například půl metru sněhu, vzhledem k větrným závějím může být jen o pár metrů níž kapsa s dvoumetrovou sněhovou pokrývkou.Turisté by se proto na vrcholky Jeseníků neměli až do odvolání vydávat.

„Prudký vichr, mlha, náhlé husté sněžení a nevyzpytatelná sněhová pokrývka znamenají vážné ohrožení zdraví či dokonce života. A v případě, že turisté nedbají a na hřebeny vyrazí, vždy by měli mít mobilní telefon zapnutý, nabitý a pro případ nouze by měli mít u sebe náhradní zdroj - power banku,“ upozorňuje náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Současně připomíná, že pokud je telefon důkladně izolovaný od chladu, například ve vrstvě oblečení na těle, baterie se vybíjí pomaleji než na mraze.

Autor:
zpět na článek