iDNES.cz

Olomouc zahajuje obměnu sirén a rozhlasů, pořídí i hlídače povodní

  18:12
Zastaralá a na hraně životnosti je soustava rozhlasů a sirén, jež má v nouzi Olomoučany varovat před nebezpečím. Někde navíc zařízení úplně chybí, jinde je hlášení sotva rozumět. Změní to nový systém za desítky milionů, první část bude fungovat už příští rok.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek | foto: Město Holešov

Olomouc se nyní musí spoléhat na zastaralý systém složený ze čtyř desítek elektronických sirén, z nichž většina pochází z let 1999 až 2006, a obecních rozhlasů spuštěných ještě za minulého režimu v 70. a 80. letech.

Ty sice stále ještě fungují, ovšem za cenu častých oprav a náročné údržby. I přesto ovšem letité sirény a rozhlasy mnohdy nejde sladit s moderními technologiemi a především jim je velice špatně rozumět. Na některých místech Olomouce navíc běžný rozhlas nemají k dispozici dodnes.

„Některé prvky tohoto dosluhujícího systému jsou na hraně životnosti. Sirény jsou již zastaralé a především srozumitelnost jakéhokoli doplňkového hlášení je velice nízká. To se projevuje například při hlášeních o pohřešovaných lidech, kdy hlášení mnohdy není rozumět,“ připouští náměstek primátora Martin Major, který má na radnici mimo jiné na starosti ochranu obyvatel.

Vše změní technicky náročná investice za desítky milionů korun, první část bude hotová přibližně v polovině příštího roku.

Město už má vybranou firmu, která v následujících třech letech do jednotlivých čtvrtí na pouliční lampy namontuje přesně 1 832 nových bezdrátových digitálních rozhlasů.

Varovný systém a rozhlas v jednom

Ty je posléze možné propojit s dalšími informačními či monitorovacími systémy, jako jsou například informační panely, monitoring ovzduší, srážkoměry či hlídače výšky hladiny.

„Současně může tento systém plnit také funkci zcela nezávislého obecního rozhlasu pro jednotlivé městské části,“ přibližuje tiskový mluvčí olomoucké radnice Michal Folta.

Nové rozhlasy budou moci místní využít i samostatně například při konání velkých akcí anebo pro předání informací či varování před nebezpečím pouze v jednotlivých ulicích.

„Městské části, které možnost hlášení v současnosti nemají, tak získají zcela nový, plně digitální bezdrátový rozhlas. Části Olomouce se stávajícím rozhlasem se pak dočkají jeho modernizace a rozšíření do nové zástavby,“ upřesňuje Folta.

Spolu s modernizací sirén a rozhlasů radnice plánuje pořídit také nové hlídače proti povodním. Konkrétně to budou dvě zařízení, která budou v korytech Mlýnského potoka a Bystřice sledovat výšku hladiny a množství vody.

„V Neředíně bude navíc umístěn srážkoměr. Dokáže monitorovat rizikové přívalové srážky například pro problematickou oblast Řepčína, kde dochází k zatopení zahrad, sklepů, garáží a silnic,“ vypočítává Folta.

Podle Majora je kompletní modernizace olomouckých rozhlasů a sirén jedním z největších projektů svého druhu v celé České republice. Město na ni získalo z dotací 55 milionů korun, celkově pak vyjde včetně nákladů na budoucí pětiletý servis na 80 milionů.

zpět na článek