iDNES.cz

V Olomouci vyrábí kopie masek Masaryka či Beneše, poslouží i jako dar

  18:02
Na neobvyklé zakázce pracuje nyní konzervátorská dílna Vlastivědného muzea v Olomouci. Začala zde výroba kopií posmrtných masek klíčových osobností stojících za vznikem samostatného československého státu. Jedna ze sad bude darem pro stát Izrael.

Masky tří politiků - Tomáše Garrigua Masaryka, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika, vyrábí olomoucké muzeum proto, že jsou v současné době součástí velké výstavy ke stému výročí vzniku Československa, která byla zahájena v říjnu. Dohromady jsou vystaveny vůbec poprvé.

Celkem čtyři sady kopií vznikají na popud ministerstva kultury a jejich výroba potrvá zhruba dva týdny, jedna následně poslouží jako dar izraelskému lidu. Nejprve vzniknou gumové formy, které budou po sloupnutí z bust vylity sádrou.

„Chtěli jsme vyjádřit určitou úctu k tomu, že Československo a Izrael mají společné velmi dobré vztahy,“ vysvětlil ministr kultury a od pondělí už bývalý olomoucký primátor Antonín Staněk.

Olomouckému muzeu patří maska Milana Rastislava Štefánika a je vystavována vůbec poprvé. Muzeu originál věnoval lékař Jan Kabelík, který v roce 1919 prováděl pitvu tragicky zemřelého politika, který zahynul při letecké havárii 4. května 1919 během návratu z Itálie. Maska tak obsahuje i zranění v obličeji utrpěné během nehody. Ostatní masky jsou kopiemi patřícími pražskému Národnímu muzeu.

Kromě masek jsou součástí olomoucké výstavy nazvané Od Zborova k republice mimo jiné například legionářské uniformy, součásti výstroje a výzbroje legionářů a jejich osobních věci nebo kulomet Maxim.

K vidění jsou také prvorepubliková platidla včetně vzácné prvorepublikové pětitisícovky vydané přímo nově vzniklým státem, která má hodnotu zhruba dvou milionů korun a na jejíž přivezení do muzea a instalaci proto dohlížela ozbrojená policejní eskorta. V minulosti byla z muzea jedním ze zaměstnanců ukradena, loni se policii podařilo zhatit její aukci na internetovém portálu.

Autor:
zpět na článek