iDNES.cz

ČSSD se po volbách ocitla ve slepé uličce. Ztratila důvěru i témata

  17:06
V základech se otřásla v uplynulých komunálních volbách sociální demokracie v Olomouckém kraji. Mimo jiné se vůbec nepodívá do zastupitelstva v Přerově a Jeseníku, v Olomouci na poslední chvíli získala pouhé dva mandáty. Jak vyplývá z analýzy MF DNES, strana hledá témata, a když už je najde, neumí úspěchy prodat.

Sčítání hlasů bylo pro ČSSD v Olomouci nečekaným dramatem (snímek z volebního štábu, v oranžovém lídr kandidátky Filip Žáček). Strana propadla a do zastupitelstva se dostala o jedinou setinu procenta. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Když v sobotu před devátou večer olomoucká ČSSD opětovně klesla pod pětiprocentní hranici, ve štábu ODS vykřikovali radostí a tleskali. Co na tom, že doteď spolu obě strany seděly čtyři roky v koalici. ODS sama velmi dobře ví, co znamená klesnout na dno, své si zažila po volbách v roce 2013. Ačkoli v Olomouckém kraji na tom nikdy nebyla tak špatně, jako je teď ČSSD.

Výsledky voleb v Olomouckém kraji najdete zde

Do olomouckého zastupitelstva se nejstarší politická strana v Česku dostala pouze se dvěma mandáty a dlouho nebylo jisté, zda se jí to vůbec podaří. Dosluhující primátor a zároveň ministr kultury Antonín Staněk neúspěch strany v Olomouci sám sobě nepřičítá.

„Jako primátor se nemám za co stydět. Za tím, co se tady za ty čtyři roky vybudovalo, si stojím,“ řekl pro MF DNES.

Přesto minimálně v Olomouci strana udělala v poslední době několik docela zásadních chyb. Především sám Staněk se stal tváří nesourodé koalice stran, která po minulých volbách obešla vítězné hnutí ANO. Za Staňkem jde také kritika papalášství a kumulace funkcí, když kromě primátorského křesla seděl i v Poslanecké sněmovně a do třetice na jaře přibral ještě post ministra kultury.

Místo toho, aby tak strana propagovala ve volbách primátora jako symbol dosavadního úspěchu, hledala novou tvář. Původně jí měl být Miloslav Gajdůšek, nakonec jej nahradil náměstek primátora Filip Žáček.

Kandidátku však skládala strana v době, kdy policie pátrala po radním a vlivném sociálním demokratovi Miroslavu Petříkovi. Dlouholetý šéf Technických služeb, který měl blízko i ke Staňkovi - mimo jiné byl jeho poslanecký asistent - zmizel na několik týdnů koncem června.

Ačkoliv se později ukázalo, že za jeho odchodem z veřejného života stály pravděpodobně hlavně soukromé a zdravotní problémy, vyrojila se vlna divokých spekulací o „skutečném“ motivu.

Ztratili jsme důvěru a naše témata přebrali jiní, míní v Přerově

Ještě tvrdší prohru zažila ČSSD v Přerově a v Jeseníku, kde skončila zcela mimo zastupitelstvo. V Přerově byla oslabena už minulé volební období, kdy se čtyřmi mandáty operovala v opozici.

„Naše strana udělala v nedávné minulosti mnoho chyb a ztratila důvěru občanů nejen tady v Přerově,“ hodnotil lídr přerovské ČSSD Radovan Rašťák.

„Naše programová témata určená širokému spektru občanské veřejnosti převzalo hnutí ANO a je zřejmé, že je umí podstatně lépe prezentovat a komunikovat,“ doplnil.

V Jeseníku byla ČSSD ještě nedávno nejsilnější volební stranou. Ztráta vyloučeného severu, tedy přirozeného území levice, dokresluje skutečnou krizi.

Poslední baštou „socialismu“ zůstal Prostějov. I díky slabému ANO

Nejlepší výsledek nakonec zaznamenala ČSSD v Prostějově, ačkoliv i v tomto historicky levicovém městě má z původních 10 mandátů pouze čtyři. Podle politologa Jakuba Lyska podpořil relativní úspěch socialistů především velmi slabý výkon hnutí ANO.

„František Jura byl nevýrazný lídr, o kterém řada lidí ani nevěděla, kdo to vlastně je,“ hodnotí místní práci hnutí ANO Lysek.

„Kromě Faltýnka nemá ANO v Prostějově výrazné komunální politiky, je personálně slabé a volby málem ani nevyhrálo. Naopak ČSSD má osobnosti, které na kandidátce poskočily, strana je ve městě zakořeněná a nějakým způsobem si to na komunální úrovni odpracovává a snaží se,“ vysvětluje s tím, že důležitým aspektem je i sociodemografická skladba obyvatel Prostějova.

„Většina obyvatel je zaměstnaná v průmyslové zóně na východě města, chybí silná střední třída, malí živnostníci jsou zlikvidovaní velkými supermarkety a to hraje obrovskou roli,“ vysvětluje Lysek.

Doufali jsme, že na dně jsme už byli. Ukázalo se, že ne, zní z ČSSD

Krajský šéf sociálních demokratů Jiří Zemánek připouští, že má strana vážný problém.

„Doufali jsme, že na dně jsme byli v parlamentních volbách, ale ukázalo se, že to šlo ještě dál. Musí proběhnout očista. Musíme si říct, že si nebudeme podrážet kotníky uvnitř strany,“ popisuje jedno z mnoha nutných řešení krize. Upozorňuje ale také, že strana poslední roky nedokázala prodat své úspěchy.

Bývalý primátor a výrazná tvář olomoucké ČSSD Martin Tesařík, kterého MF DNES zastihla ve volebním štábu strany v Olomouci, vidí budoucnost optimističtěji.

„ČSSD je tady 140 let. Až se ekonomice nebude celosvětově dařit tak jako dnes a začnou se utahovat šrouby vůči zaměstnancům, znovu přijde náš čas,“ věří Tesařík.

„To, že se společnost má dobře, neznamená, že tady nejsou levicová témata. Cena práce u nás ve srovnání s cenou práce v Rakousku je jedno z mnoha,“ oponuje však Zemánek.

Boj s chudobou, ale ne s chudými, a lepší podmínky práce mohou být cesta, jak se skutečně odrazit ode dna. Čas a také rozpočet pro záchranu ČSSD se však výrazně s neúspěchem v komunálních volbách krátí.

zpět na článek