iDNES.cz

Za prolomení odolnosti bakterií vůči stříbru získal vědec prestižní cenu

  16:12
Fyzikální chemik Aleš Panáček z katedry fyzikální chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a jejího Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů získal Cenu předsedkyně Grantové agentury ČR. Zaujal výzkumem zaměřeným na obnovení účinku antibiotik vůči odolným bakteriím pomocí nanočástic stříbra.

Fyzikální chemik Aleš Panáček z Univerzity Palackého v Olomouci | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Spolu s Panáčkem Grantová agentura ocenila další čtyři odborníky, zvítězili v konkurenci bezmála osmi stovek projektů.

„Je to velké ocenění nejen pro mě, ale i mé kolegy z přírodovědecké a lékařské fakulty. Pro mě je to známka toho, že děláme svoji práci dobře a naše úsilí má smysl, což potvrzují mimo jiné vynikající výsledky našeho výzkumu,“ prohlásil Panáček.

Mladý vědec dodal, že zároveň cítí velký závazek. „Když dostanete takové ocenění, tak nestačí v bádání pokračovat na stejné úrovni, ale musíte se snažit být ještě lepší a posouvat se dál.“

Účinkům nanostříbra vůči bakteriím se Panáček věnuje už od svého doktorského studia na přírodovědecké fakultě, tedy zhruba šestnáct let.

Minulý rok se jeho týmu podařilo prokázat, že při opakovaném použití nanostříbra si bakterie dokážou vybudovat vůči stříbru odolnost. Brání se mu prostřednictvím proteinu zvaného flagelin, který samy produkují.

„Funguje jako lepidlo, které slepí nanočástice stříbra do shluků, kterým říkáme agregáty. Ty už zdaleka nemají takovou účinnost, nejsou schopny tak snadno zabíjet bakteriální kmeny,“ vysvětloval Panáček v lednu, když objev představoval.

Jen u tohoto zjištění ale olomoučtí vědci nezůstali, naopak dokázali, že mechanismus odolnosti bakterií vůči nanostříbru lze jednoduše porazit přírodními látkami, například extraktem z granátového jablka. Stačí je přidat k roztoku nanočástic stříbra a bakterie o schopnost vytvořit si resistenci přijdou.

O přelomovém objevu informoval na titulní straně dokonce i prestižní vědecký časopis Nature Nanotechnology.

Olomoučtí vědci byli prvním ryze českým týmem, kterému se na titulku tohoto periodika podařilo proniknout.

V době, kdy přestávají fungovat mnohá antibiotika, byla zpráva senzací hlavně pro lékaře. Ti si od objevu slibují vzkříšení i ztracených léků.

Vědcům se však mechanismus rezistence bakterií na nanostříbro podařilo prolomit zatím jen v laboratorních podmínkách a před sebou mají dlouhou a mnohem složitější cestu – dokázat účinnost spojení nanostříbra s antibiotiky v léčbě infekcí vyvolaných odolnými bakteriemi u pokusných zvířat.

„V tomto směru nás čeká ještě hodně práce. Při troše štěstí by mohl být náš výzkum podpořen již třetím grantovým projektem Grantové agentury, který jsme podali letos na jaře. Je to další logický krok, který musíme udělat. Tedy ověřit, že námi zjištěné mechanismy fungují i v tak komplexním a složitém biologickém systému, jakým je živý organismus,“ doplnil Panáček.

Olomoučtí vědci vysvětlují, jak bojují s bakteriemi

23. ledna 2018

zpět na článek