iDNES.cz

VIDEO: Eskorta hlídala návrat pětitisícovky za dva miliony do muzea

  18:06
Za zvýšených bezpečnostních opatření dorazil ve čtvrtek odpoledne do olomouckého Vlastivědného muzea nejcennější exponát nové výstavy ke stému výročí vzniku Československa - prvorepubliková pětitisícovka vydaná přímo nově vzniklým státem. Tu z muzea před lety ukradl jeden ze zaměstnanců.

Podle ředitele Břetislava Holáska je nyní pětitisícovka, kterou do muzea přivezl v doprovodu ozbrojených policistů, velmi dobře zabezpečena.

„Vše je sice možné, ale reálně si myslím, že je to neukradnutelná věc,“ komentoval to Holásek.

Platidlo, které formálně není bankovkou, ale takzvanou státovkou, protože ho nevydala národní banka, ale přímo československá vláda, pochází z roku 1919. Unikátnost je dána mimo jiné tím, že jich v oběhu kolovalo jen velmi omezené množství a navíc jen po dobu zhruba dvaceti měsíců.

Podle historika a správce numismatické sbírky Vlastivědného muzea Filipa Hradila je v dnešní době známo jen 38 kusů státovky s pětitisícovou hodnotou.

„Stejně jako další první československé státovky měly problematickou kvalitu a minimum ochranných prvků, takže se rychle objevily problémy s padělky,“ nastínil.

Zloděj nakonec vyvázl bez trestu, krádež byla promlčena

O pětitisícovku muzeum přišlo před více než deseti lety, kdy ji ukradl jeden ze zaměstnanců, přišlo se na to ale až mnohem později při kontrole depozitářů.

Policii se pak loni po upozornění muzea podařilo zhatit aukci na jednom z internetových portálů, v níž za ni zájemce nabízel 1,8 milionu korun. Experti posléze stanovili její minimální hodnotu na dva miliony.

Policie ukázala vzácnou pětitisícovku po jejím zajištění

21. března 2017

Zloděj, který nebyl tím, kdo ji v aukci prodával, nicméně nakonec vyvázl bez trestu, protože čin byl již promlčen.

Kromě vzácné pětitisícovky nabízí nová výstava nazvaná Od Zborova k republice i jiná prvorepubliková platidla a mnoho dalších věcí. Mimo jiné legionářské uniformy, součásti výstroje a výzbroje legionářů a jejich osobních věci nebo kulomet Maxim.

„Zřejmě poprvé v historii, a to nejen ve Vlastivědném muzeu, jsou také společně vystaveny posmrtné masky tří hlavních tvůrců a zakladatelů československého samostatného státu - Tomáše Garrigue Masaryka, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika,“ doplnil Holásek.

Autor:
zpět na článek