iDNES.cz

Muž pomohl údajné Rusce sto tisíci, na letišti čekal na její přílet marně

  17:14
O nemalé peníze přišel senior ze Šumperska, který uvěřil ženě, s níž se seznámil po internetu, že se za ním chce přestěhovat z Ruska. Na závěr ho navíc podvodnice nechala zbytečně cestovat na pražské letiště, kde ji měl vyzvednout.
Cestující na letišti v Ruzyni čekají na odlet do Toronta

Ilustrační snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Osmasedmdesátiletý muž se s ženou, která se mu představila jako pětatřicetiletá Ruska, seznámil přes sociální sítě v první polovině roku 2016. Po nějaké době dopisování spolu začali být v kontaktu i přes komunikační aplikaci Skype a žena mu začala sdělovat různé detaily ze svého života.

„Po nějaké době pak vyslovila přání, že by se ráda přestěhovala do Šumperku, kde by chtěla pracovat v nemocnici. Z důvodu nedostatku peněz pak požádala muže o pomoc,“ nastínila šumperská policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

„Nejprve potřebovala přispět na nový pas, následně si musela vyřídit vízum. Poté bylo nutné prokázat dostatek finančních prostředků na pobyt v České republice a posléze potřebovala zaplatit služby realitní kanceláři, která jí zprostředkovávala prodej bytu. Právě penězi získanými za něj slíbila půjčku uhradit,“ dodala.

Celkem muž ženě od letošního března naposílal 102 tisíc korun. Že se stal obětí podvodu zjistil až poté, co vyrazil ženu vyzvednout na pražské letiště, kde se ovšem neobjevila, a od té doby už se neozývá. Následně se proto obrátil na policii. Policisté nyní případ vyšetřují jako trestný čin podvodu, za který hrozí podvodnici v případě jejího dopadení a odsouzení až pět let vězení.

Podvodníci dokážou být trpěliví, oběť si „připravují“ i měsíce

Policisté opětovně vyzvala, aby lidé byli na internetu obezřetní, obzvláště když je někdo žádá o peníze, případně například o intimní fotografie nebo videa.

„Bez osobního kontaktu si nikdy nemohou být jistí, s kým vlastně komunikují, zvláště když vytvoření falešného profilu je otázkou několika málo minut. Aniž by to tušili, mohou rozkrýt své soukromí podvodníkům, kteří je pak mohou různým způsobem vydírat,“ varovala Vybíhalová.

Podvodníci podle ní dokáží velmi citlivě působit zejména na osamělé lidi, kdy využívají mimo jiné lichotky a komplimenty.

„Často si také propůjčují identitu odborníků z různých profesí, které v životě potkalo nějaké neštěstí, se kterým se v podstatě nikdy nevyrovnali. Zároveň předstírají nebývalý zájem o soukromí druhé strany, a to klidně několik týdnů až měsíců. Zkrátka do doby než nabudou dojmu, že mohou oběti nějakým způsobem obelstít nebo třeba vydírat,“ shrnula policejní mluvčí.

Autor:
zpět na článek