iDNES.cz

Ve městech hynou ptáci, oslabila je vedra a sucho i nedostatek potravy

  4:54
Ornitologové s obavami sledují množství uhynulých ptáků, které lidé v posledních týdnech nacházejí v ulicích měst v Olomouckém kraji. Důvody odborníci zatím neznají, ale shodují se, že vyšší úmrtnost ptáků mohla zavinit velká vedra a sucho, v případě hmyzožravých ptáků mohl sehrát roli i nedostatek potravy.
Přichází podzim, vlaštovky jsou nachystané k odletu do teplých krajin

(ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

Před pár dny například ornitologům z přerovské stanice Ornis telefonovala žena z místního sídliště, že pozorovala tři kosy, kteří vypadají jako nemocní.

„Otázka je, zda je vyčerpala jen vysoká teplota a sucho, nebo byli nějak nemocní a panující počasí je dál oslabilo. Roli může sehrát i klesající potravní nabídka, kterou rovněž ovlivňuje nadprůměrně horké počasí. Ovšem nepříznivé klima a sucho samozřejmě vliv má,“ míní přerovský ornitolog Josef Chytil.

Sám už navíc několik let s obavami sleduje, jak klesá množství hmyzu, který je životně důležitou potravou pro hmyzožravé ptáky.

„Ten pokles je obrovský. I nedostatek potravy tak může mít vliv na vyšší úhyn,“ domnívá se a připomíná, že například v sousedním Německu se nedávno uskutečnil rozsáhlý průzkum, který dramatický úbytek hmyzu také potvrdil.

„Pokles četnosti hmyzích populací je podle tohoto výzkumu zhruba sedmdesát procent. Dá se očekávat, že u nás to bude obdobné, protože je zde srovnatelné klima,“ upozorňuje vědec.

Větší úhyny hlaste, vyzývají ornitologové i veterinární ústav

Ornitologové radí, aby lidé větší úhyn ptáků hlásili. „Nejlépe je domluvit se na Státním veterinárním ústavu Olomouc. Veterináři zjistí, proč ptáci uhynuli,“ doporučuje olomoucký ornitolog Jiří Šafránek.

Ředitel Státního veterinárního ústavu Olomouc Jan Bardoň to potvrzuje. „Je to důležité zejména u nákaz. Pokud se najde na jednom místě více uhynulých ptáků, je tam vždy podezření na nákazu,“ říká.

Podle Bardoně k současným vyšším úhynům ptáků ve městech skutečně mohla přispět nedávná tropická vedra a související sucho.

„V důsledku horka a sucha mohou uhynout různě oslabení jedinci. Nedá se ale jednoznačně říct, že jejich smrt zavinilo pouze tohle, i když klima vliv na větší úmrtnost ptactva má,“ vysvětlil.

Lidé mohou ve vedrech ptákům nachystat napáječky

Lidem, kteří chtějí ptákům pomoci, odborníci radí, že mohou připravit na zahradách, balkonech či parapetech nejrůznější napáječky.

„Pravidlem je, aby v nich bylo aspoň trochu větší množství vody, ne malinké misky. Ptáci by měli mít k vodě dobrý přístup. Rozhodně ale není dobré vodu dávat do kbelíku. Tam hrozí i utopení ptáka,“ radí ornitolog Chytil.

Vodu je podle něj dobré častěji měnit. „V malém množství se rychle přehřívá a kazí,“ varoval.

Stromy hynou, zvířata trpí, škod přibývá. Problémy kvůli tropům narůstají

Problémy ptáků se však neomezují pouze na městské aglomerace, ale projevují se i v chráněné přírodě, například v Jeseníkách.

„Nejde sice o žádné masivní úhyny, ale se zvyšující se teplotou a suchem i ve vyšších partiích Jeseníků pozorujeme, že se tam dostávají jiné druhy ptáků. Na druhou stranu mizí například linduška horská, což je pták, který je doma v nejdrsnějších podmínkách v Jeseníkách,“ popsal vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky Petr Šaj.

„Bohužel klima se nepříznivě mění i v těchto horských biotopech a to má dopad i na ohrožené druhy,“ dodal.

zpět na článek