iDNES.cz

Hnutí při kampani zalévalo stromy. Akátům to mohlo uškodit, říká radnice

  5:40
Zavlažovací vaky u akátů na Dolním náměstí v Olomouci a nově vysazené stromy mezi paneláky na Nových Sadech jsou součástí předvolební kampaně hnutí spOLečně. Podle radnice ale mohly vaky akátům ublížit a nové stromy byly vysazeny neoprávněně.

Akáty na Dolním náměstí v Olomouci | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Až v politickou přestřelku přerostla zprvu zdánlivě neškodná akce nového olomouckého politického hnutí spOLečně. Několik jeho členů předminulý čtvrtek v rámci kampaně před komunálními volbami umístilo k pěti stromům v centru Olomouce zavlažovací vaky.

„Akce sledovala dva hlavní cíle. Za prvé ukázat funkční, levnou a hlavně nejmodernější technologii zalévání stromů. Za druhé samozřejmě stromy zalít,“ vysvětluje Stanislav Flek, lídr hnutí spOLečně a zároveň spolumajitel firmy zabývající se pěstováním a dodáváním okrasných a ovocných dřevin.

Minulý týden v úterý ovšem vedení města vydalo tiskovou zprávu o tom, že zalévací vaky mohly poškodit akáty na Dolním náměstí, a akci politického hnutí zkritizovalo. 

„Zálivka veřejné zeleně a především stromů může být vysoce odbornou záležitostí. Například akáty na Dolním náměstí mají nainstalovaný podzemní samozavlažovací systém. Neodborný zásah, i když vedený dobrým úmyslem, může stromy poškodit,“ píše se ve zprávě.

„Obávám se, že kořeny stromů mohou uhnít. Jsou vysazeny ve speciálních podzemních betonových kontejnerech a nemají možnost odtoku při přelití. Podzemní kapková zálivka k těmto stromům je řízena cyklovačem umístěným u kašny, odkud je možné provést i přihnojení,“ upřesnila Jitka Štěpánková, vedoucí oddělení péče o zeleň olomouckého magistrátu.

Akáty jsou ohroženy. Ale kým?

Do otevřené kritiky závlahové akce hnutí spOLečně se pustil náměstek primátora Aleš Jakubec (TOP 09). Ten na svém facebookovém profilu publikoval fotku, na které stojí u jednoho z akátů.

„Tento strom, stejně jako ostatní akáty na Dolním náměstí, se může stát obětí volební kampaně hnutí spOLečně. Jeho členové ve své ‚dobročinnosti‘ nalili desítky litrů vody do samozavlažovacího systému, a stromům tak hrozí, že jim uhnijí kořeny,“ napsal k fotce Jakubec.

„Z každého vaku odteče maximálně 57 litrů, což je necelých šest kbelíků vody, tedy množství, které stromům nemůže ublížit. Na druhou stranu ho může zachránit,“ brání se kritice Flek.

„Letošní léto zaznamenáváme extrémní teploty a stromy nám ve městě schnou a nestačí se zalévat. Proto chápu občany, že zalévají a upozorňují na to. Pan Jakubec by měl být rád, že se lidé zajímají,“ dodal.

Jakubec však podobné zásahy do chodu města nepovažuje za správnou formu účasti na veřejném dění.

„Já nabízím spolupráci. Pokud některé z hnutí má potřebu pomáhat, my rádi vytipujeme stromy, které potřebují zalít, stejně tak místa, která je potřeba uklidit,“ navrhuje Jakubec politickým soupeřům.

Nepovolená výsadba

Hnutí spOLečně však nezůstalo pouze u vaků. V posledních dnech vysadilo po městě několik nových stromů, například u kapličky na Nových Sadech.

Jenže u města znovu nepochodilo. „Ty stromy byly vysazeny neoprávněně na pozemku města. Jsou blízko u sebe a zasahují do inženýrských sítí,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka.

Hnutí tvrdí, že akcí chtělo vyvolat veřejnou diskusi a poukázat na nedobrý a nekoncepční přístup města k péči o zeleň.

„Plně si uvědomujeme právní problematičnost našeho činu, ke kterému jsme přistoupili po zralé úvaze, a jsme připraveni za něj nést plnou zodpovědnost,“ reagovalo hnutí v tiskové zprávě.

Podle Loyky však magistrát k sankcím nepřistoupí. „Stromy ale bude potřeba rozesadit,“ uvedl.

Zavlažovací vaky využívají oficiálně technické služby v Uničově:

Autor:
zpět na článek