iDNES.cz

Muž odsouzený za internetové podvody místo vězení vymámil dalších 700 tisíc

  12:44
Případ podvodníka, který obral půldruhé stovky obětí o téměř tři čtvrtě milionu korun, uzavřeli kriminalisté z Olomouckého kraje. Muž přitom rozjel své podvody ve velkém až poté, co ho soud za totéž poslal do vězení.

Pohled na „sídlo“ internetového podvodníka, který si během skrývání se před vězením přišel podvody s falešnými inzeráty na více než 700 tisíc korun. | foto: Policie ČR

Podle informací, které policie nyní zveřejnila, poslal soud jednatřicetiletého muže v lednu 2017 do vězení za internetové podvody se škodou téměř čtyřicet tisíc korun. Muž ovšem do vězení nenastoupil a místo toho od loňského května začal nabízet na internetových prodejních a aukčních portálech pod různými uživatelskými účty řadu druhů zboží od počítačů a elektroniky přes nářadí či zlaté šperky až po parfémy.

„Ke komunikaci využíval desítky e-mailů a telefonních čísel. Požadoval předem buď zaplacení celé kupní ceny nebo alespoň poštovného, peníze si nechával posílat na krátkodobě zřizované bankovní účty,“ nastínil Radek Otáhal, vedoucí oddělení kybernetické kriminality krajského policejního ředitelství Olomouckého kraje, které vyšetřování vedlo.

Na zboží už ovšem kupující čekali marně. Nakonec se muži během zhruba sedmi měsíců podařilo podvést na 150 lidí z celého Česka a také několik Slováků, kteří mu dohromady naposílali přes 700 tisíc korun. Většinou šlo o částky v řádech maximálně několika tisíc korun, v případě zaplaceného poštovného o stokorunu.

Policisté poměrně záhy věděli, po kom pátrají. Bankovní účty, kterých postupně využil celkem šestnáct u třinácti různých bank, totiž muž zakládal na své doklady. Protože se ale skrýval, nebylo jednoduché ho dopadnout.

Z vylákaných peněz se podařilo najít jen minimum

Nakonec byl muž zadržen v Jaroměři v Královéhradeckém kraji, odkud pochází, a následně byl rovnou převezen do věznice. Nyní mu hrozí, že si pobyt za mřížemi prodlouží až o osm let.

„Vzhledem k tomu, že používal většinu bankovních účtů jen krátkodobě, tak se podařilo zajistit jen minimum peněz. Většinou totiž byly účty v době, kdy nám lidé podvody nahlásili, už zrušené. Při zadržení měl muž u sebe pouze mobilní telefon a následně uvedl, že získané peníze utratil za různé věci,“ nastínil vrchní komisař Michal Polčák.

Policisté opětovně připomněli, aby lidé byli při nakupování na internetu maximálně obezřetní.

„Měli by si zjistit co nejvíce informací o prodávajícím například prostřednictvím internetových vyhledávačů, což je může navést na zkušenosti ostatních zákazníků,“ uvedl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

„Důležité je také nikdy nezasílat peníze předem nedostatečně známému nebo prověřenému prodejci, a také se raději vyhnout těm, kteří nemají žádné nebo jen velmi nízký počet recenzí. Ideální je osobní odběr zboží a pokud se prodávající vymlouvá, raději by od něj lidé neměli nakupovat,“ dodal.

Autor:
zpět na článek