iDNES.cz

Žena přijela z Brazílie se žlutou zimnicí, v Česku se léčila jako první

  13:26
Exotickou nemoc, která dosud v Česku podle dostupných pramenů nebyla zaznamenána, museli krotit lékaři z prostějovské nemocnice. Pacientka, která strávila dovolenou v Brazílii, se vrátila zpět nakažená žlutou zimnicí.
rušení lůžek, nemocnice, JIP, interna, Nemocnice Sokolov, ilustrační foto

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Hospitalizovaná žena ze Šumperska utrpěla vážné poškození jater, horečky a svalové křeče.

„Případ žluté zimnice je opravdu velmi vzácný. Do Evropy se jednotlivé případy čas od času zavlečou, jde zhruba o desítku pacientů ročně, toto je ale první import do České republiky v historii, takže pro celý náš tým šlo pochopitelně o novinku,“ uvedl primář infekčního oddělení Nemocnice Prostějov Zdeněk Prokeš.

Žlutá zimnice se projevuje horečkami, křečemi ve svalech, nevolností, únavou a bolestmi hlavy, v horších případech pak krvácením, žloutenkou i selháním orgánů. Je typická pro tropické oblasti Afriky a Jižní Ameriky, kde u řady pacientů končí smrtí. Přenášejí ji komáři a inkubační doba je tři až šest dní.

Proti nemoci se lze velmi účinně očkovat a to dokonce s celoživotním efektem, hospitalizovaná žena ovšem očkovaná nebyla. V nemocnici proto absolvovala léčbu projevů nemoci na lůžkovém oddělení, kde strávila několik týdnů. Rekonvalescence však podle lékařů zdaleka není u konce.

„Zejména léčba poškození jater bude velmi dlouhá a stav pacientky v průběhy léčby může být proměnlivý. Specifická léčba žluté zimnice neexistuje, léčíme proto pouze projevy,“ nastínil Prokeš.

„Rozhodně bych proto všem před cestou do ciziny doporučil navštívit vakcinační centrum, kde dostanou komplexní informace o tom, jak se v dané destinaci chovat – jak se stravovat, jak dodržovat hygienu, jak se chránit proti hmyzu a také proti čemu se ideálně očkovat,“ dodal primář, jehož lékařský tým každoročně léčí pacienty po návratu z exotických zemí trpící průjmovitými onemocněními, malárií, horečkou Dengue, hepatitidami i dalšími nemocemi.

Autor:
zpět na článek