iDNES.cz

Nehodu stroje na Dlouhých stráních zavinil jeřábník, který při ní zemřel

  15:30
Policie po více než osmi měsících uzavřela vyšetřování nehody, při které se na podzim převrátil jeřáb u dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Viníkem je podle ní jeřábník, který při tom zemřel.

Během údržby se na dolní nádrží přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně převrátil autojeřáb a zůstal viset nad hladinou s ramenem převráceným do vody. Provoz elektrárny kvůli tomu musel být na několik dní přerušen. | foto: HZS Olomouckého kraje

„Po komplexním vyhodnocení zjištěných skutečností a s přihlédnutím k výsledkům znaleckého posudku, v rámci kterého byla jako příčina pádu autojeřábu vyloučena technická závada či působení přírodního jevu, dospěl znalec k závěru, že havárii s největší pravděpodobností zapříčinila špatná manipulace s břemenem,“ uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Vyšetřování bylo podle ní velmi náročné, jen ohledání místa nehody, která se stala 13. října kolem poledne, trvalo několik dní. Policisté mimo jiné přizvali znalce z oboru strojírenství a spolupracovali také se Státním úřadem inspekce práce.

„Z jeho prověřování vyplynulo, že ze strany zainteresovaných společností nedošlo v souvislosti se smrtelným úrazem obsluhy autojeřábu k porušení právních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci,“ nastínila Vybíhalová.

Jak vypadala nehoda jeřábu

Součástí spisu je ale třeba i zpráva Českého hydrometeorologického ústavu popisující počasí v den nehody. Vyšetřovatelé si ji vyžádali kvůli vyloučení toho, že se jeřáb převrátil vlivem poryvu větru.

„Podle závěrů byla ale s největší pravděpodobností příčinou chyba jeřábníka při manipulaci, kdy při vysunutí ramene se břemeno rozkývalo, což vedlo k přetížení a následnému převrácení jeřábu,“ popsala policejní mluvčí s tím, že protože jediný zjištěný viník nehody zemřel, policisté případ odložili.

Jeřáb zůstal na dně nádrže, vyzvednut bude až teď během odstávky

K tragickému převrácení došlo během pravidelné údržby česel vpusti, kterou do dolní nádrže přitéká voda z horní nádrže. Šestapadesátiletý jeřábník zůstal zavalený pod strojem a na následky utrpěných zranění na místě zemřel.

ČEZ už dříve uvedl, že jeřábnické práce poskytovala externí firma. „Za naši skupinu si nejsme vědomi porušení žádných technologických ani legislativních postupů,“ řekl už loni Vladislav Sobol, mluvčí Skupiny ČEZ, pod kterou elektrárna spadá.

Podívejte se, jak převrácený jeřáb zůstal nad hladinou nádrže elektrárny

16. října 2017

Jeřáb už od podzimu leží v dolní nádrži pod vodou v hloubce 25 až 50 metrů v závislosti na fázi přečerpávání vody mezi dolní a horní nádrží. Několik dní po nehodě ho hasiči do nádrže kontrolovaně sesunuli, protože jiné bezpečné řešení odborníci nenašli.

Stroj totiž visel na hraně objektu vpusti, rameno bylo otočené k hladině a na jeho konci navíc zůstal uchycený původně transportovaný čtyřtunový kus konstrukce.

Na vytažení vraku má dojít tento měsíc během plánované odstávky elektrárny kvůli údržbě, při které bude mimo jiné dolní nádrž vypuštěna pro odtěžení sedimentů a různé drobnější opravy. Dělníci autojeřáb rozeberou a rozřežou na několik menších částí, které se pak postupně vytáhnou na břeh a odvezou.

Autor:
zpět na článek