iDNES.cz

Zkrachovalá cestovka dluží 13 milionů, většina věřitelů nedostane nic

  18:12
Na své dlužné peníze může zapomenout naprostá většina věřitelů zkrachovalé olomoucké cestovní kanceláře Akvila Travel. Celkově přitom dluží 13 milionů korun a to především různým firmám. Její majetek ale dosahuje sotva 230 tisíc korun a více než polovinu částky navíc spolkne odměna a výdaje insolvenční správkyně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Podle závěrečné zprávy zveřejněné v insolvenčním rejstříku toho cestovka kromě dvou aut a kancelářského vybavení mnoho neměla. Nejvíce, 82 tisíc korun, vynesl prodej majetku, na bankovních účtech zůstalo 70 tisíc. Firma evidovala také pohledávky za téměř 800 tisíc korun, které ale byly většinou nedobytné, takže je správkyně nezahrnula do soupisu majetkové podstaty.

Ze získané částky následně padlo 75 tisíc na odměnu insolvenční správkyně a dalších 50 tisíc na splacení výdajů spojených s vyřizováním insolvence.

Na věřitele tak zbylo necelých 105 tisíc korun, přednost ovšem při rozdělování peněz mělo doplacení části mzdy pracovnici kanceláře, která dostala 19 tisíc, i tak ale dostala sotva pětinu dlužných peněz. Většinu zbylé částky dostal úřad práce a necelé dva tisíce finanční úřad. Na ostatní věřitele tak nezbylo vůbec nic.

„Dlužníkův majetek je zcela nepostačující pro uspokojení nezajištěných věřitelů,“ zkonstatovala v konečné zprávě insolvenční správkyně Petra Jadrníčková a následně navrhla soudu zvážit zrušení konkursu pro zcela nepostačující majetek dlužníka.

Nejvíce peněz dluží Akvila Travel firmě Tvarbet Moravia, která mimo jiné provozuje cestovní kancelář KM Travel, a to téměř deset a půl milionu korun, u ostatních šestnácti nezajištěných věřitelů jde o částky v řádu tisíců až statisíců.

Cestovka celkově působila na trhu čtvrt století

Jak uvedla ČTK, společnost CK Akvila Travel působila na tuzemském trhu od roku 1991, kdy zahájila svoji činnost pod jiným názvem. Specializovala se na letecké pobytové zájezdy zejména do Řecka, Turecka a Bulharska. Klienti zkrachovalé cestovní kanceláře obdrželi od pojišťovny plné odškodnění, celkem šlo o více než milion.

Podle údajů z obchodního rejstříku cestovka ještě v roce 2012 utržila čtvrt miliardy, v roce 2013 ale tržby klesly na 180 milionů a navíc se firma dostala do potíží kvůli tomu, že z trhu náhle odešel charterový dopravce Holidays Czech Airlines. Cestovka tehdy už měla vytištěné katalogy, ale najednou musela hledat jiného dopravce.

O dva roky později pak jednatelka Helena Počová v insolvenčním návrhu soudu oznámila, že v roce 2015 kancelář utržila pouze 90 milionů. Situace nakonec vedla k tomu, že nezískala povinné pojištění proti úpadku a proto v lednu 2016 přerušila činnost.

Na začátku roku 2016 cestovka změnila majitele, společnost Tvarbet Moravia podle Počové prodala svůj většinový podíl v cestovní kanceláři bulharskému podnikateli Šefkimu Jumerovi. Od dubna téhož roku byla kancelář v úpadku.

V regionu nejde o jediný podobný scénář se zkrachovalou cestovkou, zcela nepatrný zlomek peněz dostane až na výjimky i většina věřitelů zkrachovalé cestovní kanceláře Hellas - nejen Řecko z Prostějova.

Autor:
zpět na článek