iDNES.cz

Spolek zahnal obavy Prostějova, radnice na kameny obětí holokaustu kývla

  12:30
Prostějovská radnice nakonec souhlasila s umístěním pěti Stolpersteinů - takzvaných kamenů zmizelých - před domem židovských obyvatel města odvlečených a zavražděných při holokaustu. Spolek Hanácký Jeruzalém nicméně musel svou žádost doplnit například o informace o bezpečnosti chodců nebo kdo bude kameny platit.

V Prostějově bylo jedno z největších židovských ghett na Moravě, přesto zde doposud žádné kameny zmizelých (na snímku) za oběti holocaustu nejsou. Nyní se to změní. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

„Naše první žádost byla odložena s tím, že jsme měli doplnit informace o úhradě nákladů, připomínce obětí nežidovského původu a o bezpečnosti chodců,“ nastínil předseda spolku Hanácký Jeruzalém Michal Šmucr.

„Oslovili jsme proto některá města, v nichž mají s ukládáním Stolpersteinů zkušenosti, a na základě jejich odpovědí se nám podařilo rozptýlit veškeré obavy města Prostějova. Kameny tak nyní můžeme objednat u výrobce v Německu,“ dodal.

Radnice nebude muset zaplatit ani korunu. Kapacita výrobce je však v současné době tak naplněná, že s uložením Stolpersteinů spolek počítá až v příštím roce. Kameny jsou běžné dlažební kostky, mají mosazný povrch a text se základními daty lidí zmizelých v koncentračních a vyhlazovacích táborech.

„Město Prostějov uložení prvních pěti Kamenů zmizelých povolilo,“ potvrdila mediální referentka prostějovské radnice Anna Kajlíková.

Prvních pět Stolpersteinů se objeví v chodníku v prostějovské Křížkovského ulici před domem, kde bydlela rodina Brennerových. Matka, babička a tři dívenky, z nichž nejmladší byly dva roky, válku nepřežily.

Z více než tisícovky židovských obyvatel se vrátila sotva stovka

V Prostějově bylo jedno z největších židovských ghett na Moravě. Zatímco například v Olomouci jsou dnes přes dvě stovky kamenů zmizelých, Hanácký Jeruzalém, jak se Prostějovu přezdívalo, nemá ani jeden.

„Statutární město Olomouc má s židovskou obcí uzavřenou dohodu. Dosud se nikdy nestalo, že by na kamenech zmizelých nebo kvůli nim došlo k nějakému úrazu. Město Olomouc je hrdé na to, že tímto způsobem může uctít a připomenout památku svých občanů,“ uvedla například mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Spolek Hanácký Jeruzalém nyní chce s hledáním vhodných míst pro umístění Stolpersteinů v Prostějově pokračovat.

„Vždyť zmizelých sousedů židovského původu povražděných během druhé světové války byla z Prostějovska více než tisícovka. Domů se jich vrátilo něco málo přes sto. Spousta domů, v nichž tito lidé bydleli, sice už nestojí, ale i tak je míst, kde je připomínka obětí holocaustu v podobě kamenů zmizelých v Prostějově možná, mnohem více než pouze v ulici Křížkovského,“ dodal předseda spolku Šmucr.

zpět na článek