iDNES.cz

Optické firmy v klastru spojily síly pro boj o miliardovou zakázku armády

  4:54
Do čtyř let být v oblasti optiky na špičce v rámci celé střední Evropy a také získat obří zakázku české armády na optické systémy do nových bojových vozidel. To jsou plány zájmového spolku Český optický klastr, který v Olomouckém kraji založila čtveřice firem, mimo jiné přerovská Meopta.

Ilustrační snímek | foto: ČT

Armáda v budoucnu plánuje za víc než 50 miliard pořídit nová bojová vozidla pěchoty a půjde o jeden z největších projektů nejen v její historii, ale i v celé republice.

Jejich důležitou součástí budou i optické systémy, například nejrůznější zaměřovače, kamery či sledovací systémy. Vyjdou na zhruba deset až patnáct procent z celkové hodnoty zakázky. Ve hře je tedy zhruba pět miliard korun. A právě ty chtějí podnikatelé z kraje skrz nové sdružení získat.

„Optika je důležitou součástí projektu. To je také důvod, proč máme velký zájem se jej za Český optický klastr zúčastnit,“ potvrzuje Vladimír Chlup, člen výkonné rady klastru.

Šanci mají firmy v jeho rámci určitě větší, společně mohou armádě zjednodušeně řečeno nabídnout komplexnější řešení, jež pokryje všechny její požadavky. Konkurence přitom bude silná, pravděpodobně celosvětová.

„Dá se to tak říci. Bude to opravdu významná zakázka,“ doplňuje Kamil Krč, ředitel sdružení OK4Inovace, jež se na vzniku klastru podílelo.

Podobná sdružení už fungují v Německu či Holandsku

Jeho zástupci ovšem odmítají, že by spolek vznikl cíleně kvůli této zakázce. Přípravy na jeho založení podle nich zabraly zhruba čtyři roky, v rejstříku je zapsaný od loňského prosince. Zakládajícími členy jsou Meopta-optika, Pramacom-HT, Hella Autotechnik Nova, společnost Zebr a Ústav přístrojové techniky Akademie věd.

Petr Přikryl, místopředseda výkonné rady klastru, zdůrazňuje, že podobné sdružení doposud ve střední a východní Evropě chybělo.

„Nejbližší optické klastry jsou na západ od nás, v Německu a v Holandsku, kde velmi dobře funguje propojení univerzit, firem a vědecko-výzkumných institucí. Toho chceme také dosáhnout,“ podotýká Přikryl.

Do roku 2022 se pak má Český optický klastr stát špičkovým centrem pro inovace ve střední Evropě. A to v optice, optomechatronice, fotonice, optoelektronice či jemné mechanice.

„Není to tak jen o vojenské zakázce, byť je to pro nás důležité téma, ale také o dalších oborech. Například o medicíně, polovodičovém průmyslu či o digitálních projekcích,“ vypočítává generální ředitel Meopty Vítězslav Moťka.

Armádní zakázka zajímá kvůli výzkumu i olomouckou univerzitu

Přímo v Olomouckém kraji firmy v oblasti optiky a jemné mechaniky zaměstnávají kolem šesti tisíc lidí, objem jejich exportu přesahuje sedmnáct miliard korun. Moťka však předpokládá, že se klastr rozšíří i za hranice regionu.

„Tato platforma se bude ještě rozrůstat o další členy. Bude sdružovat univerzitní i výzkumná pracoviště a také další firmy. A to nejen z Olomouckého kraje, ale z celé republiky. Optický klastr by nám měl pomoci k tomu, aby to nebylo jen o Meoptě, ale o síle celého oboru,“ podotýká šéf Meopty.

Ještě letos se k firmám kromě brněnské Univerzity obrany přidá i olomoucká Univerzita Palackého. Rektor Jaroslav Miller připouští, že i pro školu je armádní zakázka zajímá.

„Děláme špičkový výzkum na poli optiky, chceme svůj potenciál dál rozvíjet,“ vyzdvihuje Miller.

Prostor na práci by klastr mohl dostat právě v univerzitní areálu. Škola chce na Envelopě místo někdejší a dnes zchátralé diskotéky za zhruba 300 milionů vybudovat vědecko-technické centrum. Sídlit by tu teoreticky mohla i akreditovaná optická laboratoř.

„Ta v tuzemsku chybí. České firmy a státní instituce si musí odborná měření zadávat v zahraničí,“ dodává Chlup.

zpět na článek