iDNES.cz

Firma slibovala převzít výrobu jesenického Hardu, teď sama čelí insolvenci

  4:52
Firma Moravia Industry, která převzala jesenickou továrnu Hard a ani přes sliby ji nedokázala probudit z kómatu, je nyní v insolvenčním řízení. Návrh na úpadek podalo několik bývalých zaměstnanců Hardu, kterým firma dluží mzdy i odstupné.
Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Hard se dostal do potíží poté, co jeho majitel, společnost Vítkovice Power Engineering (VPE), skončil loni v konkurzu a insolvenční správce podnik prodal firmě Moravia Industry (MI). Zhruba 135 lidí, kteří v Hardu pracovali, skončilo na dlažbě, firma jim dodnes dluží výplaty i odstupné.

Výše všech závazků, které zaměstnanci vůči MI uplatňují, se pohybuje v milionech korun. Jak vyplývá z údajů zveřejněných v insolvenčním rejstříku, krajský soud v Ostravě už na základě návrhu na insolvenci zahájil řízení o úpadku.

„Jde o to, že my jsme v současnosti věřiteli společnosti Moravia Industry. Firma nám nevyplatila výplaty za listopad a některým, kteří ještě pokračovali v práci, ani za prosinec, a dluží nám i odstupné. V podstatě jsme neměli jinou možnost, jak se domoci svých nároků,“ sdělil bývalý zaměstnanec Hardu Jeseník Peter Antolík, kterému MI dluží téměř 120 tisíc korun.

Další pracovníci, kteří se připojili k insolvenčnímu návrhu, většinou po firmě požadují desítky tisíc, v některých případech ale nárokovaná částka převyšuje i sto tisíc korun.

Stát z firmy žádné penize nedostane, míní šéf odborů

Na seznamu lidí, kteří MI navrhli insolvenci, je i šéf odborové organizace v Hardu Christo Bulguris.

„Když je MI v insolvenčním řízení, může nám stát vyplatit mzdy, které nám firma dluží,“ uvedl. Podle něj se nedá počítat s tím, že se státu podaří z MI v insolvenci dostat nějaké peníze, které uspokojí pohledávky bývalých zaměstnanců.

„Vždyť MI vznikla kvůli vstupu do Hardu účelově v Londýně a má základní kapitál pouhých sto britských liber (asi 2 900 Kč). Takže my budeme rádi, když dostaneme místo od MI alespoň částečnou kompenzaci od úřadu práce,“ sdělil Bulguris.

Na úřad práce se mohou nyní obrátit i desítky dalších bývalých zaměstnanců Hardu, kteří nedostali listopadové mzdy ani odstupné.

„Podmínkou pro uspokojení mzdových nároků je, že zaměstnavatel je v platební neschopnosti, to znamená, pokud nezaplatil v den následující po dni, kdy na něho bylo vyhlášeno moratorium před zahájením insolvenčního řízení, nebo po dni, kdy byl na něj podán insolvenční návrh,“ vysvětlila mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Původní vlastník žádá více než čtyři miliony za pronájem hal

Kompenzaci požaduje i společnost Vítkovice, mateřská společnost předchozího vlastníka VPE, která pronajímala firmě MI haly závodu Hard a vypověděla jí nájemní smlouvy.

MI tak měla do konce února prostory vyklidit a předat, což se nestalo. Naopak výpověď z nájmu napadla u soudu a zároveň požádala o předběžné opatření.

„Pohledávky už přesáhly čtyři miliony korun. Haly měly být předány vítkovické skupině nejpozději 1. března, ale MI je nepředala a Vítkovicím opakovaně zamezila v převzetí,“ sdělila mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Společnost MI odmítá, že by byl problém na její straně. „V důsledku aktivních kroků části holdingu Vítkovice je narušováno fungování všech výrobních jednotek. MI na situaci i na insolvenční návrh zaměstnanců reaguje odpovídajícími právními úkony a podrobnosti v této fázi nebude zveřejňovat,“ sdělil mluvčí MI Pavel Kočiš.

zpět na článek