iDNES.cz

Jaguára trápí zuby a už má za sebou rentgen. Expert teď řekne, co dál

  10:50
Samice jaguára v olomoucké zoo se už roky potýká s bolavými zuby. Zánět a otok tlamy pomáhala řešit antibiotika, dorazit musel i zubař. Teď se zvířeti problémy vrátily, zoo proto povolala specialitu a nechala tento týden udělat další rentgen, na jehož základě odborníci rozhodnou, jak šelmě pomoci.

Snímek ze zásahu specialisty na rentgenování velkých zvířat u jaguáří samice Inti v olomoucké zoo na Svatém Kopečku. Odborníci ji chtějí pomoci od bolesti zubů. (únor 2018) | foto: Zoo Olomouc

Jaguáří samice pojmenovaná Inti žije v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce od roku 2010. Ošetřovatelé vzpomínají, že byla divoká a dravá. Zdravotní problémy se u ní poprvé objevily v roce 2013.

Rentgen tlamy jaguára

„Řešili jsme u ní hnisavý výtok z oka, který ukazoval na zánět zubu. Rentgen tlamy sice prokázal závažné poškození chrupu, ale stomatologický zákrok by byl velmi složitý a s nejistým výsledkem. Proto jsme se rozhodli nejdříve vyzkoušet antibiotickou léčbu. Výsledek byl pozitivní, ale pouze dočasně,“ vybavuje si mluvčí zoo Karla Břečková.

Otoky tlamy spojené se změnami chování se však u šelmy objevovaly dál. Polehávala, dokonce si jednu stranu hlavy nahřívala na topné podlaze. Antibiotika a případně i analgetika však dokázala Inti stále ještě pomoci.

Jaguár americký

  • Rád se zdržuje v hustých lesích poblíž velkých řek a žije samotářsky. Každý jedinec si udržuje své teritorium, které musí být rozsáhlé, aby jej uživilo, může mít rozlohu přes 50 km.
  • Má robustnější postavu, kratší nohy i ocas než levhart, i větší rozety s tečkami uvnitř. Výjimečně se vyskytují černě zbarvení jedinci.
  • Jaguár považuje za kořist téměř vše, co se odváží do jeho říše. Při lovu mu napomáhají mimořádně silný skus a dobré plavecké schopnosti. Oblíbenou kořistí se stávají kapybary, za vděk vezme i želvou, jejíž krunýř dokáže rozlousknout. Troufne si ale i na krokodýla, je schopen zvítězit i v souboji s mravenečníkem velkým.

Zdroj: Zoo Olomouc

V roce 2016 však už byly problémy natolik výrazné, že se zoo rozhodla povolat stomatologa. Kolegové ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové, kteří absolvovali podobnou zubní anabázi u tygřice, jim doporučili humánního stomatologa Jiřího Hrabu.

„Po otevření dřeňové dutiny jednoho z tesáků objevil absces vedoucí až k čelistní kosti. Po druhé intervenci byla dutina uzavřena a zvířeti se zjevně ulevilo. Tentokrát trvalo zlepšení poměrně dlouho,“ popisuje Břečková.

Nedávno však tlama jaguářici otekla znovu, a tak 7. února na Svatý Kopeček přijel specialista na rentgenování velkých zvířat. Zoo nyní čeká na ortel odborníka.

„Na základě snímků stomatolog rozhodne o dalším postupu,“ uzavírá prozatím mluvčí.

zpět na článek