iDNES.cz

Manželé chtějí na Šumpersku postavit skiareál, obce se bojí o zdroje vody

  4:54
V Lužné nedaleko Šumperku chtějí místní manželé vybudovat nový skiareál. Sdružení cestovního ruchu to vítá, okolní obce se však bojí zásahu do krajiny, především pak na zdroje pitné vody.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Lužná je s trochou nadsázky jen autobusová zastávka na silnici mezi Šumperkem a Hanušovicemi. Naposledy tu sečetli jen jedenáct stálých obyvatel. Díky plánu manželů Váchalových, kteří se tu usadili, by téměř vylidněná osada mohla ožít.

„Víme, že tady už někdy v padesátých letech trénovali šumperští lyžaři a že na Smrku je moc pěkný svah, který by bylo dobré pro lyžování znovu využít. Tak jsme se do toho pustili,“ popsala Zora Váchalová.

Ač jde o předhůří Jeseníků, jsou zde sněhové podmínky srovnatelné s centrálními oblastmi nejvyšších moravských hor.

„Lyžařské středisko Lužná bude svou polohou a obtížností sjezdových tratí ideální pro rodinné lyžování. Navíc je blízko Šumperka, Zábřehu či Hanušovic a řady velkých obcí, takže bude fungovat jako příměstský areál. Lidé ze Šumperka se po práci sbalí a za deset minut už mohou lyžovat,“ plánuje investorka.

Místo chválí třeba bývalý člen Horské služby Jeseníky Jaroslav Sembdner. „Je to v dobré nadmořské výšce, drží se tam sníh. Kopec je sice mírný, ale řekl bych ideální pro pohodovou jízdu. Dnes je mnoho lidí, kteří nepotřebují žádné náročné terény, takže takový areál může být úspěšný,“ uvažuje Sembdner.

Nový areál má nabídnout dva svahy, ubytování i restauraci

Váchalovi počítají se dvěma sjezdovkami, na které lyžaře vyveze lanovka nebo vlek. Areál nabídne také ubytování, restauraci a dostatečné parkoviště. Lyžaři si budou moci zasportovat na dvou sjezdovkách o délce 700 metrů a necelý kilometr. Jejich šířka se pohybuje od osmdesáti metrů v horní části po 130 metrů na dojezdu.

„Chceme udělat maximum pro bezpečnost. Proto se snažíme co nejlépe využít možnosti, které nám terén nabízí,“ zdůraznila Váchalová.

Manželé popisují, že jezdili z Olomouce do Lužné mnoho let na chalupu, kraj si zamilovali a nakonec se tu usadili. „Lyžařský areál máme v hlavách několik let,“ říkají.

Horní stanici lanovky plánují na vrcholu hory Smrk v nadmořské výšce 742 metrů, dojezd je v 570 metrech. Kapacita lanovky by byla 1 700 lyžařů za hodinu, vlek by jich vyvezl za stejnou dobu 900. Počítá se i s umělým osvětlením.

Protože v současnosti se neobejde bez technického sněhu žádný areál, plánují i na Lužné výkonný zasněžovací systém. Vodu bude odebírat z nádrže o objemu pět tisíc kubíků.

„Naštěstí s vodou tady není problém,“ poznamenala Váchalová.

Bratrušov skiareál nechce, bojí se o zdroje pitné vody

Jenže jinak to vidí sousední obec Bratrušov, která se právě o svoji vodu obává.

„Děláme všechno pro to, aby se středisko nestavělo, protože v té oblasti máme zdroje pitné vody pro obec. Máme obavy jak z jejich znečištění, tak z ohrožení jejich vydatnosti,“ přiznává starostka Bratrušova Dana Hošková.

Váchalovi se snaží obavy rozptýlit. „Musíme splnit mnoho podmínek, včetně ochrany podzemních vod, jinak ani nedostaneme stavební povolení. Snažíme se obce přesvědčit, že areál bude i pro ně přínosem,“ říká Váchalová.

Jednoznačnou podporu ale nemá ani v Kopřivné, na jejímž katastru má areál vzniknout.

„Můj pocit je rozporuplný, podobně je to mezi našimi zastupiteli. Část by to podpořila, část nikoli. Budeme o tom ještě jednat, takže uvidíme,“ sdělila starostka Kopřivné Jana Gerešová.

Středisko má v budoucnu sloužit návštěvníkům po celý rok

Nyní je hotová případová studie a skiareál čeká zdlouhavý úřední schvalovací proces.

„Věřím, že se přes všechny potíže probojujeme až ke stavebnímu povolení,“ doufá Váchalová.

Pokud se investorům podaří naplnit všechny představy, vznikne nejen lyžařské středisko, ale také areál, který bude sloužit návštěvníkům po celý rok.

„V další etapě chceme vybudovat sjezdové tratě pro bikery, kteří se nahoru vyvezou lanovkou, po sjezdovkách bude možné jezdit také na koloběžkách či na minikárách. A protože nikde v okolí není lanové centrum, počítáme i s tím,“ vyjmenovává Váchalová.

Pro návštěvníky bude také k dispozici jízda na koních, pro menší děti na ponících.

Šéfka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Lenka Dusová aktivitu vítá. „Podle popisu půjde o rodinný areál s kvalitním zázemím. Důležité také je, že majitelé plánují nejen zimní, ale celoroční vyžití. Určitě to přispěje k rozvoji cestovního ruchu nejen v této oblasti Šumperska, ale v celých Jeseníkách,“ nepochybuje Dusová.

zpět na článek