iDNES.cz

V olomouckých parcích opět kácejí stromy. Kvůli úklidu, suchu i kůrovci

  16:46
Dalších několik desítek stromů kácejí v současnosti v olomouckých parcích pracovníci Výstaviště Flora, které se o ně stará. Během sezonní údržby, která bude pokračovat až do konce roku, jdou k zemi hlavně nemocné jehličnaté stromy. Zároveň se budou sázet nové.

Pohled do jednoho z olomouckých parků, o které se stará Výstaviště Flora. | foto: Výstaviště Flora Olomouc

Porosty ve Smetanových, Čechových a Bezručových sadech, kterých se prořezávání týká, jsou podle zástupců výstaviště mimo jiné poničené suchem či kůrovcem. V řadě případů jde o pozůstatky z výstav či krátkodobých expozic konaných v 70. letech minulého století.

„Byly většinou vysazeny na nevhodná místa v hustém zápoji (vzájemném dotyku a prostupování větví stromů v lesním porostu, pozn. red.). a dnes jsou již vyvětvené, znehodnocené a neperspektivní. S ohledem na druhovou skladbu se do parků, které byly historicky založeny jako listnaté, nehodí,“ shrnul provozní náměstek pro zahradnickou činnost Zdeněk Šup.

Kácení se podle něj týká většinou menších stromů s obvodem kmene do osmdesáti centimetrů. V takovém případě není nutné mít povolení úřadů, ale stačí jim práce pouze oznámit.

„Jde o standardní pěstební opatření, bez kterých by se parky staly džunglí. Ve všech sadech pod naší správou již probírkové kácení probíhalo v zimním období uplynulých dvou let,“ doplnil Šup.

Vykácená místa mají vytvořit prostor pro novou generaci stromů

Na všechna opatření v olomouckých historických parcích podle vedení Flory dohlížejí ochranáři i památkáři společně se zahradním architektem. Tím je Radek Pavlačka z ateliéru Zahrada Olomouc.

„Pro parky je vždy dobré, že postupné etapy jejich obnovy mají jednotný přístup, který zaručuje udržení ucelené koncepce,“ uvedl Pavlačka.

„V minulosti proběhlo několik zásahů, které směřují k ozdravení více než sto let starých porostů a založení mladé generace dřevin, která bude postupně přebírat štafetu. Bez těchto nutných opatření by v parcích postupně mizely krásné stromy a s nimi velkorysý prostor, který zde byl promyšleně založen,“ dodal Pavlačka.

Nynější údržba je podle něj především celoplošnou ozdravnou asanací nemocných a nebezpečných stromů. V porostech tak vzniknou místa s dostatečným osluněním, aby zde mohly být vysazeny nové stromy, které budou postupně nahrazovat umírající generaci.

„Následně vysadíme mnoho solitérních stromů zdobících volné travnaté plochy. V některých místech se pak bude kácet také proto, aby v hustých skupinách zůstalo méně stromů, ale zase těch zdravějších, které budou mít více prostoru se nadechnout, zesílit a dospět ve zdravé jedince,“ vysvětlil Pavlačka.

Autor:
zpět na článek