iDNES.cz

Klenot české secese slaví, prostějovskému Národnímu domu je 110 let

  6:52
Národní dům v Prostějově slaví 110 let od svého otevření. Městské divadlo, které zde sídlí, připravilo k jubileu speciální program a nabízí i den otevřených dveří. Secesní perle nyní vrací krásu rozsáhlé opravy za desítky milionů korun.

Národní dům v Prostějově slaví 110 let od otevření. | foto: MF DNES

Národní dům v Prostějově je významnou secesní památkou a dominantou města. Vznikal podle návrhu předního představitele české secese, profesora a architekta Jana Kotěry a v jeho tvorbě má výjimečné postavení. Stal se hlavním kulturním a společenským centrem Prostějova.

Secese jako umělecký styl lámala zavedené tradice a odrazila se v architektuře, nábytku, keramice, textiliích, plakátech, sklu i špercích. V Národním domě se to projevilo v detailech klik, kování, maleb, koberců, parket, zdobných prvků či vitráží. Na bohaté výzdobě se podílely místní firmy, malíři Jan Preisler a František Kysela a sochaři Stanislav Sucharda, Bohumil Kafka nebo Karel Petr.

V části Národního domu sídlí městské divadlo, v dalších prostorách je stylová kavárna, restaurace, přednáškový sál a salonky. Národní dům se stavěl v letech 1905 až 1907, kdy byl na přelomu listopadu a prosince otevřen.

Oslavy 110. výročí začaly už ve čtvrtek koncertem proslulé mezzosopranistky Magdaleny Kožené s Melody Makers Ondřeje Havelky, kdy zazněly jazzem inspirované hity a slavné melodie Cole Portera.

„Jsme velmi rádi, že se nám k tak významnému výročí podařilo získat program s hvězdným hostem. Naštěstí se nám poštěstilo trefit se zrovna do období, kdy tady Magdalena Kožená bude pobývat a kromě Prostějova bude mít koncert ještě v Praze a Bratislavě,“ poznamenala ředitelka Městského divadla v Prostějově Jana Maršálková.

Oslavy nabízejí vystoupení Vizváryho i den otevřených dveří

V sobotu oslavy pokračují od 11 hodin pořadem pro děti s názvem Pejprbój, který představí papírový svět Radima Vizváryho a jeho malého papírového přítele. V 18 hodin se pak diváci mohou těšit na Vizváryho vystoupení Sólo, ve kterém uvede klasickou i současnou pantomimu.

„Vizváry je bezpochyby největší osobnost soudobého mimického divadla. Obsáhne jak jeho současnost, tak i klasický obraz,“ napsala o Vizvárym, držiteli Thálie za rok 2016 v oboru pantomima, v Tanečních aktualitách kritička Ladislava Petišková.

Pro zájemce se kromě toho Národní dům otevře od sklepa až po půdu. Od 14 do 17 hodin si tak v suterénu lidé mohou prohlédnout herecké šatny, orchestřiště a výtah na jeviště, v prvním patře uvidí skvostný Kyselův salonek, expozici o historii, přednáškový sál, modrý, červený a zelený salonek a zkušebnu. Otevřena bude i půda a v promenoáru divadla je výstava fotografií Magdaleny Jansové.

Unikátní Národní dům má pohnutou historii. Za druhé světové války objekt znehodnotili nacisté, když architekt Tranquillini nařídil takové úpravy budovy, které měly co nejvíce potlačit slovanské prvky secese. Devastace pokračovala i po válce odstraňováním detailů a necitelnými zásahy do původní Kotěrovy vzduchotechniky.

Opravy už přišly na 90 milionů, dalších 60 ještě bude potřeba

Pravá tvář se začala vracet až v 90. letech. Radnice obnovila historický způsob vytápění za použití moderních technologií, postupně vracela zdobné pasířské výrobky, obnovila promenoáry podle původního Kotěrova návrhu, odstranila sádrokartonové podhledy, repasovala interiérové truhlářské výrobky a obnovila secesní kavárnu. Několik let probíhala obnova sgrafit na fasádě rovněž dle původního Kotěrova návrhu a nyní se vracejí i secesní vitráže.

„Na provedení výše zmíněných prací bylo za posledních dvacet let vynaloženo přibližně 90 milionů korun,“ potvrdil vedoucí odboru rozvoje a investic na prostějovské radnici Antonín Zajíček.

Další opravy minimálně za 60 milionů Národní dům ještě čekají. Do oprav střechy se již radnice pustila, následovat bude fasáda, okna, rozvody, vnitřní výzdoba, divadelní sál a například i opona.

„Práce se dotknou i obnovy zábradlí v divadelní části, výměny sedaček, závěsů u lóží a polstrování dveří. Plánuje se také obnova bočních vitráží, vitráží za hledištěm, bočního schodiště do promenoárů, designu a světlíků ve vstupním vestibulu. Nakonec dojde k nasvícení historické památky a k zavedení kamerového systému,“ dodal Zajíček.

zpět na článek