iDNES.cz

Vzpruha pro vesnice i školy. Olomoucký kraj si rozdělí miliardu

  10:58
Jednu a čtvrt miliardy na dotacích získaly pro začínající programové období místní akční skupiny (MAS) v Olomouckém kraji. V tom minulém to přitom bylo „jen“ 700 milionů.

Místní akční skupiny v Olomouckém kraji se pouští do „porcování“, peníze směřují na vesnice, do škol i na děti. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Peníze pomůžou vrátit na vesnice řemesla, služby i spolkový život, celkově díky nim v rámci kraje vznikne přes sto nových pracovních míst. Investice nezapomíná ani na děti, například do škol jen v oblasti Hanušovicka a Staroměstska půjde na dotacích 22 milionů.

Předseda krajského sdružení MAS František Winter má z neobvykle štědré částky radost. „Je to skvělý výsledek svědčící o dobré práci všech šestnácti skupin v regionu. S takovým objemem dotací můžeme být určitě spokojeni,“ uvedl.

Místní akční skupiny, jejichž členy jsou obce, neziskovky, firmy a jednotlivci, mají za cíl především ekonomický rozvoj venkova.

MAS Šumperský venkov začal fungovat teprve uprostřed minulého programového období, takže měl prozatím k dispozici 20 milionů korun. Teď už může počítat se 70 miliony.

„Je to příjemné zjištění, že máme tolik na dotacích. Je za tím spousta práce mnoha lidí,“ pochvaluje si předseda Šumperského venkova a starosta Dolních Studének Radim Sršeň.

Dotační peníze v Olomouckém kraji půjdou z velké části na podporu drobné řemeslné výroby a služeb.

„Jde nám o to, abychom na vesnicích udrželi nebo se tam vrátily služby, jako je kadeřnictví, automechanik, zámečník a další. Počítáme s tím, že díky podpoře ze strany MAS vznikne v oblasti Šumperského venkova 15 nových pracovních míst,“ sdělil Sršeň.

Celkově v rámci kraje může vzniknout nových pracovních pozic výrazně přes stovku.

Dotace využijí i na vznik komunitních center

Další peníze MAS směřují do dětí – podpořit chtějí příměstské tábory, dětské skupiny nebo organizace pracující s mládeží. „Vypadá to hlavně jako investice do dětí, ale ve velké míře je to také pomoc rodičům, kteří jsou zaneprázdněni,“ objasnil předseda Šumperského venkova.

A povzbuzení se dočká i spolkový život na vesnicích. „Počítáme s tím, že v naší MAS vznikne desítka komunitních center, protože ne všechny spolky nebo zájmové skupiny se mají kde scházet. Rozšíří se tak prostor pro nejrůznější aktivity tolik prospěšné pro život v obcích,“ popsal manažer MAS regionu Haná Jaroslav Brzák.

MAS Horní Pomoraví si zvolila jako jasnou prioritu školství, kam chce směřovat téměř čtvrtinu všech dotačních prostředků, které pro nové programové období dostane. Do škol tak půjde na dotacích jen v oblasti Hanušovicka a Staroměstska na 22 milionů.

„Snahou je motivovat děti k technickým nebo zemědělským oborům, přírodním vědám a vytvořit jim i lepší podmínky pro výuku jazyků,“ popsala ředitelka MAS Horní Pomoraví Anna Bartošová.

A stranou nezůstane ani bezpečnost. „Celkově nám jde o zklidnění dopravy. Zhruba 22 milionů žadatelé využijí na budování bezpečných přechodů s umělým osvětlením, zpomalovacích pásů, nových zálivů pro zastavování autobusů,“ vyjmenovala Bartošová.

Dotace pro místní akční skupiny poskytla z větší části Evropská unie. Ta dodala zhruba 75 procent dotačních peněz. Zbývající část je z národních zdrojů.

zpět na článek