iDNES.cz

Olomouc finišuje čtvrtmiliardové sportovní nákupy stadionu a zázemí haly

  11:34
Olomoucká radnice už pomalu sahá po klíčích od Androva stadionu. Zastupitelé schválili plán jeho koupě, cena se bude pohybovat v rozmezí od 140 do 186 milionů v závislosti na výsledku jednání s klubem. Zastupitelé se navíc zabývali i zimním stadionem a odhlasovali nákup jeho zázemí za téměř 95 milionů.

Olomoucký magistrát (na snímku vlajka města na jeho budově) už bude brzy vlastnit zázemí zimní haly a míří do finále jednání o nákupu fotbalového Androva stadionu. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Vedení města zdůvodnilo svůj plán koupit fotbalový areál snahou ochránit sportoviště před případným rozprodejem.

„Andrův stadion vnímám jako dar (jenž dal olomoucké veřejnosti v první polovině minulého století mecenáš Josef Ander, pozn. red.), o který bychom se měli starat,“ míní olomoucký primátor Antonín Staněk.

Případných spekulací se sportovištěm se vedení města obává zejména proto, že klub dlouhodobě usiluje o vstup nového většinového vlastníka.

„Už v první fázi hledání investora se potvrdilo, že za ušlechtilými záměry některých se mohou skrývat méně ušlechtilé zájmy,“ řekl Staněk.

„Andrův stadion soutěží s opravami vodovodů“

Rozprodej stadionu si nepřeje ani opozice. Zastupitelka Dominika Kovaříková z uskupení Občané pro Olomouc si však myslí, že sportoviště je možné ochránit i jinak než s pomocí balíku městských peněz.

„Kontrolu nad tímto územím město může stejně dobře vykonávat prostřednictvím svého územního plánu tak, že v místě neumožní aktivity, které bychom si tam nepřáli. Nejsem proto přesvědčená, že bychom museli jít cestou koupě stadionu,“ podotkla.

Zdrženlivý názor na pořízení sportoviště prezentoval na jednání komunálních politiků také zastupitel Tomáš Pejpek z opozičního klubu ProOlomouc.

„Město má omezený balík na investice. S Androvým stadionem v tomto ohledu soutěží například vodohospodářská infrastruktura, u které nám chybí na opravy 400 až 500 milionů. Tyto peníze by přitom mohly zabránit únikům vody, které mají negativní vliv na cenu vodného,“ upozornil.

Pomoc profi klubu

Další diskuse politiků se týkala podpory profesionálního fotbalu. „To, že bychom převzetím stadionu zároveň pomohli Sigmě, je nepopiratelné. Tato pomoc je ale nejtransparentnější a nejvíce pochopitelná,“ upozornil primátor.

Mezi zastupiteli našel zastánce i odpůrce.

„Pokud si koupíme stadion, který nikdo jiný než profesionální fotbal nevyužívá, a ještě k tomu budeme platit provozní ztrátu (zhruba 4,4 milionu ročně, pozn. red.), tak je to velmi špatný obchod pro město. Ale o nějaké výhodnosti vlastně ani nemůžeme mluvit, protože jde o čistou podporu profi fotbalu,“ tvrdí zastupitel Richard Krejčí z Občané pro Olomouc.

Naopak Ivo Vlach z koaliční TOP 09 nevidí v pomoci Sigmě problém. „Ta veřejná podpora by reálně odpovídala podílu mládežnického sportu, který Sigma dokázala dvacet let zabezpečovat s mnohem menším příspěvkem města než hokejový klub. Do provozu zimního stadionu dáváme dlouhodobě 15 milionů ročně a nikdo o veřejné podpoře hokeje nemluví,“ uvedl.

Debata, kterou se mnohdy mísily emoce, zastupitelům zabrala téměř dvě hodiny. Na jejím konci ovšem plán na pořízení fotbalového stánku získal komfortní většinu – podpořilo ho 36 zastupitelů, pět se hlasování zdrželo, jeden opoziční politik se vyslovil proti.

Vedení města tímto rozhodnutím získalo mandát vyjednávat o ceně stadionu – klub ho městu nabídl za odhadní cenu 186 milionů, radní ale chtějí slevu. Podle informací MF DNES budou usilovat o snížení částky o 40 milionů (psali jsme zde). Následně – s největší pravděpodobností v prosinci – se zastupitelé k otázce Androva stadionu vrátí a rozhodnou o ní s definitivní platností.

Po dvou desetiletích radnice konečně získá zázemí haly

Tento poslední krok politici v pondělí učinili v případě takzvané malé haly, strojovny chlazení a pozemků obklopujících olomouckou zimní halu. Transakce, kterou podpořili všichni přítomní zastupitelé, radnici vyjde na téměř 95 milionů korun. Částku zaplatí společnosti Hokejová hala podnikatele Karla Kuropaty.

Nemovitosti u zimního stadionu, který město vlastní už od roku 2004, jsou evergreenem, který se marně snažilo vyřešit několik radničních koalic. A současně také problémem, jímž politici vysvětlovali zmařené plány na modernizaci sportoviště i hrozbu uzavření haly.

Proto zastupitelé kývli i na to, že si město koupí od Kuropatovy firmy i několik let staré projekty oprav malé haly či přestavby stadionu, z nichž minimálně část nejspíš k ničemu nevyužije (více čtěte zde).

zpět na článek