iDNES.cz

Vzpomínky splývají, řekl soudu voják, který na Libavé přišel o ruku a nohu

  17:08
Olomoucký okresní soud se znovu zabýval neštěstím, při kterém loni ve vojenském újezdu Libavá během nočních střeleb bojové vozidlo pěchoty zasáhlo další vůz a jeden ze členů jeho osádky utrpěl velmi těžká zranění s trvalými následky. Právě on ve středu mimo jiné u soudu vystoupil.

Voják Jiří Fojtík, který byl velmi vážně zraněn při zásahu bojového vozidla pěchoty během cvičení ve vojenském újezdu Libavá, u olomouckého okresního soudu, kde vystoupil jako svědek. | foto: Michal Poláček, MF DNES

Střelec z tříčlenné posádky bojového vozidla pěchoty Jiří Fojtík měl mimo jiné popsat, jak osudné noční střelby z 18. května 2016 proběhly z jeho pohledu.

„Některé vzpomínky mi už s odstupem času splývají. Proběhlo poučení, šlo o noční střelby, které začaly okolo půl desáté. Nasedli jsme do vozidel, už se stmívalo,“ uvedl s tím, že šlo o jeho první noční střelby.

„Před těmito střelbami jsem absolvoval čtrnáctidenní střelecký kurz ve Vyškově. Tam se střílelo z kulometu, pak jsem prodělal střelby z kanonu v rámci útvaru,“ nastínil.

Soudkyni mimo jiné zajímalo, zda měli vojáci ochranné pomůcky. „Měli jsme komunikační helmu, vestu ani brýle ne,“ shrnul Fojtík. Mnoho detailů si ale podle svých slov už nevybavuje.

„Pamatuji si, že jsem nasedl do vozidla, že jsme pravděpodobně vystřelili a dál už nic,“ řekl muž, který při zásahu „bévépéčka“ z třicetimilimetrového kanónu utrpěl velmi vážná zranění a odnesl si trvalé následky.

„Utrpěl jsem amputaci pravého bérce a levé ruky, dále zástřely na zádech. Došlo také k poškození orgánů v dutině břišní. Rehabilitace probíhala do září, pak byla poslední operace, ze které se stále ještě dostávám,“ shrnul.

Zásah mohl způsobit vadný náboj, naznačil obžalovaný velitel

Soud musí v případu prostřednictvím svědků a znaleckých posudků vyřešit celou řadu otázek. Mimo jiné se zabývá tím, zda BVP z kanonů střílela po dávkách či jednotlivých ranách. Prostřední vůz totiž zasáhla jediná střela.

„Je tu možnost, že některý náboj byl vadný, a vychýlil se tak z osy. Střelec střílel po dávkách pět až deset nábojů. Vozidlo bylo zasaženo jedním. Jak je to možné,“ podotkl už dříve v reakci na výpovědi svědků obžalovaný velitel vozidla Marcel Kulišťák.

Kromě něj sedí na lavici obžalovaných ještě střelec vozidla Luděk Niedermeier a řídící střeleb Zdeněk Havala, který měl na věži střelnice na starost dodržení zásad bezpečnosti. Střelby mohl kdykoliv přerušit, s vozy byl ve spojení přes vysílačku. Všem hrozí za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti až čtyři roky vězení.

Střelby začaly o půl desáté večer, kdy ještě nebyla úplná tma, po chvíli však již řidiči museli přepnout na noční vidění. Trojice vozů vyrazila zjednodušeně řečeno vedle sebe ve třech dráhách v jedné řadě proti terčům a dělilo je po stranách 50 až 70 metrů. Jejich úkolem byla nejprve střelba z kanonu z místa, poté za jízdy z kulometu.

Posádka vlevo jedoucího BVP se však potýkala s poruchou kanonu a následně se zbylé dva vozy dostaly o zhruba 200 metrů před něj. V tu chvíli došlo k zásahu. Řidič střílejícího obrněnce mimo jiné u soudu uvedl, že někdy dojde ke střelbě na terč pro sousední dráhu, zvláště pak v noci. Zavinit to může vychýlení kanonu kvůli prudkým zpětným rázům (podrobnosti čtěte zde).

Autoři: ,
zpět na článek