iDNES.cz

Stovky propuštěných z továrny ani nešly na úřad práce, dostaly místo jinde

  5:54
Ukončení výroby v přerovském závodu firmy Gambro místní úřad práce nijak dramaticky nepocítil. Do jeho databází se zatím zaregistrovala necelá sedmina někdejších zaměstnanců společnosti, která na jaře oznámila, že se bude muset rozloučit se stovkami lidí.

K novému zaměstnání pomohl někdejším pracovníkům Gambra i veletrh pracovních příležitostí. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Na podzim 2009 by informace o hromadném propouštění v řádu stovek lidí znamenala pro Olomoucký kraj malou katastrofu. Světová hospodářské krize tehdy tlačila firmy k zeštíhlování, nezaměstnanost letěla strmě vzhůru, nad hranici jedenácti procent.

Ta současná má hodnotu něco málo přes čtyři procenta. I proto většina bývalých zaměstnanců přerovské společnosti Gambro, která ohlásila na jaře ukončení výroby, nestihla na úřad práce ani dojít. „Poprali“ se o ně ostatní zaměstnavatelé z širokého okolí.

Současně s informací ohledně zastavení své produkce firma Gambro oznámila, že se bude muset rozloučit s 611 zaměstnanci.

Výpovědní lhůta lidem v dělnických profesích, které zastávala drtivá většina zaměstnanců továrny, vypršela na konci září (zbylým více než čtyřem desítkám technicko-hospodářských pracovníků skončí v závěru října, pozn. red.).

Pokud by se psal rok 2009, pracovníci místního úřadu práce by s největší pravděpodobností začátkem října vypisovali nacionále téměř šesti stovek lidí.

Při současné nezaměstnanosti si však nezapsali ani stovku jmen. V prvních dnech měsíce se totiž na úřadu zaregistrovalo podle zjištění MF DNES pouze 80 někdejších zaměstnanců Gambra, šest jich dorazilo už v září.

Desítky lidí zamířily do jiných firem už v letních měsících

Celkový počet registrovaných se sice ještě může změnit – Gambro vyplatilo všem pracovníkům odstupné, je jim proto jedno, zda se zaevidují později v měsíci. Žádný razantní nárůst se ale s největší pravděpodobností konat nebude.

Odhadovat to lze mimo jiné z informací Gambro, podle nichž poměrně vysoký počet někdejších zaměstnanců firmy už pracuje jinde.

„Podařilo se je umístit například do firem Meopta, Olympus Medical, Smith Medical, Henniges či Medi-Globe,“ upřesnil mediální zástupce Gambra Roman Pavlík.

Někteří dělníci nečekali s nástupem k jinému zaměstnavateli ani do konce září. „Desítky pracovníků ukončily pracovní poměr dohodou již v průběhu letních měsíců a našly uplatnění v dalších firmách,“ doplnil Pavlík.

K novému zaměstnání jim pomohl i veletrh pracovních příležitostí, jenž uspořádala koncem května pro své tehdejší zaměstnance firma Gambro.

Na akci v přerovském hotelu Jana dorazila téměř stovka firem ze čtyř krajů. Jejich zástupci se na místě předháněli, kdo svým potenciálním posilám nabídne zajímavější podmínky a benefity.

Další boj o posily se téměř jistě strhne ve čtvrtek

Pro některé personalisty lidé s výpovědí znamenali doslova poklad. „Lidsky je mi Gambra líto a nepřeji jim nic zlého, ale máme právě teď růst výroby, takže pro nás se to sešlo,“ uvedla na květnovém veletrhu Markéta Vystrčilová z firmy Olympus Medical.

Podobnou akci si Přerov zopakuje ve čtvrtek, kdy hotel Jana bude hostit burzu práce a vzdělávání. Tato akce je sice primárně určená žákům, kteří se rozmýšlejí jaký obor studovat, pozvání na ni se ale vztahuje i na propuštěné z firmy Gambro.

„Dá se předpokládat, že i tam o ně zaměstnavatelé budou mít obrovský zájem,“ řekla ředitelka přerovského úřadu práce Ilona Kapounová.

Závod firmy Gambro v Přerově, který patří do mezinárodní skupiny Baxter, se zabýval výrobou hadičkových systémů a příslušenství dialyzačních souprav. Uzavření továrny mateřská firma Baxter vysvětlila dlouhodobým globálním poklesem poptávky po produkci Gambra.

zpět na článek