iDNES.cz

Vzácné kresby či mapa. Policie se zaměří na hledání ukradených památek

  4:54,  aktualizováno  16:28
Barokní kresby ukradené v Olomouci roku 1998, mapa vyříznutá ze spisu ve vědecké knihovně či anděl, který zmizel ze sousoší v Dubu nad Moravou. Hledání památek z Olomouckého kraje dostane nový impulz, policisté si pátrání po nich určili jako prioritu na příští rok.

Apianova ručně kolorovaná mapa světa, která byla v roce 2009 ukradena ze sbírek olomoucké Vědecké knihovny. | foto: Policie ČR

„Odbor pátrání, do kterého spadá tato problematika, si zvolil pro příští rok za prioritu pátrání po předmětech kulturní a historické hodnoty,“ uvedla mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Policisté podle ní budou zmizelému umění a památkám v rámci každodenní činnosti věnovat zvýšenou pozornost, čekají je také nejrůznější odborné semináře a přednášky. Spolupracovat budou i s Národním památkovým ústavem (NPÚ), v soupisu ukradených uměleckých předmětů mají za celou zemi 29 tisíc položek.

„Předpokládáme ovšem, že dohromady jde zhruba o sto tisíc předmětů. A to z různých důvodů. Řada krádeží nebyla ohlášena, navíc předměty, k nimž neexistují fotografie, se do databáze nezařazovaly,“ vysvětluje Šárka Radostová z oddělení movitých památek NPÚ.

Největší vlna krádeží zasáhla Olomoucký kraj v 90. letech a poté v prvním desetiletí 21. století. Zloději se nejprve zaměřili na po revoluci ještě špatně zabezpečené kostely a kaple, vykrádali také kapličky i křížky. Dnes už jsou sakrální památky dle Radostové zajištěny lépe, stejně jako hrady, zámky anebo muzea.

„Později tak začaly mizet exteriérové plastiky. Zloději se začali specializovat na těžší kusy v obcích i mimo ně. Ztrácely se také hraniční kameny z lesů,“ upřesňuje Radostová.

Apianova mapa zmizela beze stopy, madona se do kraje vrátila

Jako příklad tohoto trendu z posledních let uvádí krádež osmdesát centimetrů vysokého anděla vylévajícího vědro s vodou, který zmizel v Dubu nad Moravou na Olomoucku ze sousoší svatého Floriána z roku 1733.

Dále figuruje mezi nejcennějšími zmizelými památkami v Olomouckém kraji také album, které mimo jiné obsahovalo kresby italského barokního mistra Paola Paganiho ze 17. století. Jedinečná kolekce nevyčíslitelné hodnoty, jež ve světě neměla obdoby, byla na podzim 1998 vystavena vůbec poprvé a z vitríny v Muzeu umění ji někdo ukradl.

Dodnes se ji nepodařilo najít stejně jako ručně kolorovanou mapu světa od Petra Apiana z roku 1520. Jedná se o vzácné první vídeňské vydání, v olomoucké vědecké knihovně mapu 7. března 2009 z rukopisu vyřízl Piotr Stanislaw Peroń.

Když se druhý den pokusil podobným způsobem ukrást další mapu, zatkla ho policie. Později byl Peroń odsouzen k pěti letům vězení. Pokus o krádež druhé mapy přiznal. Mapu světa od Petra Apiana se však už najít nepodařilo.

Ne všechno kradené umění ale z regionu zmizí nadobro. V lednu 2009 měli například důvod k oslavě v Cholině na Olomoucku. Do země se vrátila středověká socha Panny Marie z Choliny, známá jako Cholinská madona.

Dílo z 15. století se ztratilo z tamního kostela v červenci 1996, až v roce 2006 ho policisté objevili poničené při razii u vídeňského starožitníka. Poté následovaly roky soudních sporů o návrat památky.

zpět na článek