iDNES.cz

Krádež prvorepublikové pětitisícovky je promlčená, stála by dva miliony

  12:24
Zloděj, který před lety ukradl z olomouckého muzea vzácnou prvorepublikovou pětitisícovku, se vyhne trestu. Jeho čin už je podle policie promlčený. Neplatí to ovšem o pokusu prodat tuto cennou státovku na internetové aukci, kde se objevila letos na jaře.

Pětitisícovka z depozitářů olomouckého Vlastivědného muzea zmizela před zhruba deseti lety. Policie případ otevřela letos v březnu, kdy se objevila v internetové aukci (psali jsme zde). Těsně před zásahem policie nabízel nejvyšší příhoz 1,8 milionu korun.

Vzácná pětitisícovka

Pětitisícikoruna z roku 1919, kterou zajistili olomoučtí policisté při pokusu o...
Pětitisícikoruna z roku 1919, kterou zajistili olomoučtí policisté při pokusu o...

Člověka, který se pětitisícovku snažil na internetu prodat, policisté obvinili. Podle dříve zveřejněných informací nejde o zloděje, který bankovku v muzeu ukradl.

„Byla vedena dvě trestní řízení. Jedno z nich bylo ukončeno z důvodu promlčecí doby. V případě druhého bylo zahájeno trestní stíhání jedné osoby, a to pro trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti,“ uvedla k případu zmizelé pětitisícovky policejní mluvčí Irena Urbánková. Bližší informace nechce policie kvůli probíhajícímu vyšetřování zveřejnit.

V oběhu byly pětitisícové státovky jen dvacet měsíců

Experti již dříve stanovili minimální hodnotu platidla na dva miliony korun. Formálně nejde o bankovkou, ale o takzvanou státovkou. A to proto, že ji nevydala národní banka, ale československá vláda. Vydala ji v roce 1919, v oběhu kolovaly pětitisícové státovky pouhých dvacet měsíců.

„Stejně jako další první československé státovky měly problematickou kvalitu a minimum ochranných prvků, takže se rychle objevily problémy s padělky,“ nastínil už dříve důvody historik a správce numismatické sbírky Vlastivědného muzea Filip Hradil.

Právě kvůli krátkému časovému období a nízkému počtu kusů se těchto pětitisícovek zachovalo velmi málo. Proto jsou tak cenné.

Olomoucká pětitisícovka je nyní už zpátky v trezoru Vlastivědného muzea. Příští rok by si ji ale podle ředitele muzea Břetislava Holáska lidé mohli prohlédnout na některé z výstav k příležitost 100. výročí vzniku Československa.

21. března 2017

Autor:
zpět na článek