iDNES.cz

Vodní lyžování na Laguně přerovská radnice opěvovala, teď couvá

  12:18
Jen rybářům a plavcům bude zatím i nadále patřit přerovská Laguna. Vodní lyžaři a surfaři hladinu jezera letos v létě pravděpodobně nerozvíří. Zpočátku nadšeně přijímanému nápadu brněnského podnikatele, který zde chce postavit vlek na vodní lyžování, teď totiž začala radnice pokládat překážky.
Ilustrační snímek

Vodní lyžaři se zřejmě na přerovské Laguně jen tak prohánět nebudou. Podnikatel, který s nápadem přišel, ztratil podporu radnice a ta nyní naopak plánu klade překážky. (Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Přerovští zastupitelé před dvěma měsíci schválili pronájem potřebných pozemků jen na dva roky místo pěti a teď také odmítli prodat nebo jen pronajmout provozovateli zchátralou budovu na břehu Laguny, kde mělo vzniknout zázemí vleku.

Za obratem radnice stojí především tlak části veřejnosti. Proti vodnímu lyžování se postavila asi tisícovka lidí, kteří se podepsali pod tištěnou nebo elektronickou verzi protestní petice. Mezi nimi byli i místní rybáři nebo ornitologové.

„Nynější situace je taková, že rada města neschválila pronájem budovy a zastupitelstvo poté nesouhlasilo s prodejem. Tuto sezonu už podnikatel zřejmě nemá šanci, ale od té příští by ještě mohl umístit zázemí vleku do nějakého mobilního zařízení, například unimobuňky nebo maringotky. K tomu je ale potřeba vyřídit stavební povolení,“ uvedl náměstek primátora Pavel Košutek.

S nabídkou nové atrakce přišla už před rokem do Přerova firma City Sports, která provozuje vlek na vodní lyžování na Brněnské přehradě. Její majitel Pavel Trčala je z posledního vývoje zklamaný.

„Každý chápe, že pro vlek je potřeba zázemí. Na rozhodnutí radnice ohledně pronájmu budovy jsme čekali až do června a město ji najednou nechce ani pronajmout, ani prodat. Celá situace je naprosto bizarní,“ řekl Trčala.

Firma městu nabízela, že zchátralou budovu na břehu Laguny na vlastní náklady opraví. To radnice nejprve vítala, stejně jako nápad umožnit ve městě vodní lyžování. Už loni radní plány podpořili mimo jiné proto, že proti nebyli ani odborníci na životní prostředí. Jediní, kdo s vodními lyžaři od začátku nesouhlasili, byli rybáři.

Proti jsou od začátku rybáři i ornitologové

„Lano má být nataženo v mělké části Laguny, kde se vytírají ryby. Navíc právě sem chodí chytat nejvíc rybářů, kteří tu kvůli lanu lyžařského vleku nebudou moct nahazovat udice. Atrakce omezí rybolov na polovině Laguny,“ vysvětlil předseda přerovské pobočky Českého rybářského svazu Alexander Majer.

Kvůli bezpečnosti plavců mají rybáři od poloviny května do půlky září zákaz rybolovu od 9 do 18 hodin, nyní se obávali, že s vlekem by nemohli rybařit na jezeře ani večer.

Nové letní vyžití na Laguně by se nelíbilo ani Jiřímu Šafránkovi z Moravského ornitologického spolku. Lyžařský vlek by podle něj ohrozil kachny divoké, které tady hnízdí.

„Hlavně mladí ptáci nebudou stíhat schovat se před rychle projíždějícím lyžařem, mohlo by dojít k jejich úhynu,“ varoval ornitolog.

Provozovatel se nechce vzdát, letošek je ale s otazníkem

Vodní lyžování a wakeboarding by nebyly první sportovní atrakcí na Laguně. Jsou tam už hřiště na míčové hry, koše pro discgolf, loni přibyla posilovna pro dospělé a hřiště pro děti. V blízkosti je také skatepark a bikrosová dráha.

„Naší filozofií je poskytovat sportovní vyžití obyvatelům měst. Proto se snažíme vleky na vodní lyžování a wakeboarding stavět na místech, kam se mohou děti a mládež dostat na kole či autobusem MHD,“ vysvětlil Trčala.

Lyžaři si Lagunu vybrali také proto, že ji obklopují stromy, a na hladině jezera tak nehrozí velké vlny způsobené větrem. Pokud jde o životní prostředí, podnikatel argumentuje, že moderní verze vleku s kapotovaným motorem má tichý provoz. Firma chce na Laguně postavit takzvaný liniový vlek, který má pouze dva sloupy a může na něm jezdit jen jeden jezdec.

Tomu, že službu rozjede ještě letos, Trčala už moc nevěří. „Musíme nyní najít řešení, jak zázemí vleku zakomponovat do projektu. Buňku nám tam úřady umístit nedoporučovaly a využít stávající budovu také nemůžeme. Je to Hlava 22, ale nevzdáváme to. Každopádně nevíme, zda je reálné to ještě v letošní sezoně stihnout,“ shrnul.

Náměstek: Podpis nic nestojí, lidé se mohou vyjádřit zájmem

Ivana Ďuričková, která proti vodnímu lyžování zorganizovala petici, poslední postoj radnice přivítala.

„Laguna spolu s parkem Michalov jsou jediný pěkný kout ve městě a Přerováci si na něj nenechají sáhnout,“ tvrdí.

Konkrétně primátorův náměstek Košutek by ale vodní lyžování na Laguně viděl rád.

„Neberu argumenty, že to někdo nechce, protože někdo jiný by to využil. Když tam lidi chodit nebudou, podnikatel sbalí vlek sám. Když tam ale chodit budou a projekt se uživí, je to pro mě daleko pregnantnější vyjádření názoru než podpis na petici, který nic nestojí.“

zpět na článek