iDNES.cz

V olomoucké ZOO vyrůstá nový pavilon Kalahari

  12:12
Nový Africký tropický pavilon „KALAHARI“ v olomoucké ZOO dostává zřetelné obrysy. Stavba za zhruba 10 milionů korun postupuje podle plánu.

Snímek z prvního dne provozu euroasijské části olomouckého safari. Žije v ní na sedm desítek zvířat. Vedle zubrů a losů také kamzíci, mufloni, jeleni sika, kozorožci či kozy bezoárové. (30. července 2013) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Do nové atrakce, kde budou pod jednou střechou surikaty, damani, hrabáči a medojedi, nahlédnou návštěvníci zoologické zahrady již během letošní hlavní sezóny.

Dosavadní průběh stavby, která vyrůstá v centrální části zahrady mezi rybníčkem a nástupištěm safarivláčku, zkontrolovali zástupci hlavního investora, primátor Antonín Staněk a investiční náměstek Filip Žáček, společně s ředitelem Zoo Radomírem Habáněm. Prostor pro nový pavilon si stavební firma převzala na konci listopadu loňského roku a po nezbytných přípravách v lednu zahájila stavbu.

„V zimních měsících sice byly mrazivé teploty, ale průběh stavby neovlivnily, pokračuje bez větších problémů a podle harmonogramu. Momentálně jsou dokončeny základy, vyrůstá hrubá stavba budovy a na ní navazující venkovní výběhy,“ popsal průběh stavby investiční náměstek Filip Žáček. Stavební firma aktuálně vyzdívá obvodové zdi budoucího pavilonu a jasné linie již dostávají i stěny venkovních výběhů.

„Zejména hrabáči a medojedi jsou zvířata s vysokými nároky na kvalitu prostor, v nichž budou v zoologické zahradě umístěna, na což je v projektu i při výstavbě kladen velký důraz. Předání dokončeného pavilonu předpokládáme v červnu a otevření pro veřejnost v průběhu hlavní návštěvnické sezóny. Jako atrakce s novými druhy zvířat, které zoo dosud nechovala, jistě přiláká do zahrady i vyšší počet návštěvníků,“ věří primátor Antonín Staněk. „Paralelně se stavbou jsou vyřizovány také nezbytné náležitosti dovozu nových zvířat. První z nich dorazilo na letiště Václava Havla v Praze včera a odtud autem do Zoo Olomouc. Po jeho aklimatizaci jej představíme veřejnosti,“ vysvětlil ředitel zoologické zahrady Radomír Habáň.

ZAJÍMAVOSTI

  • Surikaty se do nového útočiště přestěhují ze své dosavadní malé, ne zcela vhodné expozice.
  • Damani kapští byli doposud chováni v zázemí zoo, bez kontaktu s návštěvníky.
  • Hrabáč kapský a medojed kapský jsou nové druhy, které ZOO Olomouc dosud nechovala. V Evropě jsou k vidění jen v několika málo zahradách.

MEDVÍĎATA NA VLASTNÍ OČI

Medvíďata baribalů narozená 4. ledna 2017 jsou dlouho očekávaní potomci našeho mladého chovného páru, Mína a Tracy. Samce jsme jako mladého získali v roce 2012, ze soukromého zařízení v Belgii. O rok později byla k němu pořízena samička, která se narodila v roce 2012 v zemi jejich přirozeného výskytu v Severní Americe. Potomci těchto zvířat jsou pro nás tedy velkou radostí. Vzhledem k mládí a nezkušenosti Tracy s odchovem jsme se snažili poskytnout jí první dva měsíce maximální klid, aby došlo ke správnému nastartování mateřských pudů. Ošetřovatelka se zdržovala v prostoru medvědí ubikace jen nezbytně nutnou dobu. Samice s mláďaty v samostatném boxu více méně spala, stejně jako samec v boxu vedlejším, což je pro ně v tomto období běžné. Po pěti týdnech ošetřovatelka medvíďata poprvé zvážila a zjistila, že jde o samečka a samičku. V sedmi týdnech obě postupně otevřela oči a v cca dvou měsících prošla první veterinární kontrolou. Nyní váží 3,20 kg, běhají a mají se čile k světu. Jejich otec už chodí do venkovního výběhu, kde ho mohou vidět i návštěvníci. Mláďata jsou však na pohyb venku ještě malá a nejistá, opustit vnitřní ubikaci, kde budou moct nejdříve v průběhu května.

ZAJÍMAVOSTI

Medvěd baribal

  • Tato zvířata patří v Zoo Olomouc mezi mediálně známé jedince. V roce 2015 se jejich adoptivními rodiči stal filmový štáb České televize natáčející další sérii cyklu detektivních příběhů s názvem „Detektivové od Nejsvětější trojice“. Scénář třídílné řady pojmenované „Pět mrtvých psů“ velel tato zvířata uspat a ukrást. Štáb v čele s režisérem Janem Hřebejkem si však naše medvědy natolik oblíbil, že jednotliví členové sáhli do svých vlastních peněženek a přispěli na jejich chov. Vysílání celého cyklu proběhlo na jaře 2016.
  • Medvěd baribal je běžně rozšířeným druhem Severní Ameriky. Jeho původní populace čítaly přes dva miliony jedinců, díky nekontrolovatelnému lovu a ničení životního prostředí po evropské kolonizaci klesly asi na 200 000 jedinců. V současné době se díky částečné ochraně zvedly a odhadují se na 800 000 kusů. Ročně se uloví asi 30 000 baribalů pro trofeje a kožešinu.
  • K páření dochází v letních měsících. U medvědů se vyskytuje tzv. utajená březost, kdy se vývoj zárodku na několik měsíců zastaví a mláďata se rodí až v zimě v lednu a v únoru v brlohu. Celková doba březosti proto trvá okolo 7 – 8 měsíců, doba vývoje zárodku je asi 2 měsíce. Samice rodí obvykle 2 – 3 mláďata. Mláďata jsou slepá a váží 200 - 400 g. Teprve po několika měsících začnou opouštět na kratší dobu brloh a osamostatňují se v jednom a půl roce věku.
  • Samice pohlavně dospívají ve 3 – 4 letech, při dostatku kvalitní potravy i dříve, samci ve 4 – 5 letech.

Letošní sezóna přinese návštěvníkům Zoo Olomouc spoustu zcela nových zážitků a věříme, že se jejich atraktivita projeví v zájmu o naši zahradu!

Připravila: Ing. Karla Břečková

zpět na článek