iDNES.cz

VIDEO: Bazaly jsou v novém, stadion poslouží růstu talentované mládeže

  16:14
Slavné ostravské Bazaly opět naplno slouží fotbalu. Už však ne tomu vrcholovému, ale především mládeži. Sídlí na nich Regionální fotbalová akademie Moravskoslezského kraje a klubová akademie Baníku Ostrava.

Na rekonstruovaných Bazalech mají fotbalisté k dispozici až pět tréninkových hřišť, umělou trávu, tělocvičnu, posilovnu, běžeckou dráhu, šatny i prostory pro regeneraci. 

Přestavba stadionu, na němž byl Baník doma od roku 1959 a kde získal čtyři mistrovské tituly, začala v červenci 2018. Stála 320 milionů korun, přičemž město zaplatilo 220 milionů, kraj sedmdesát a zbytek dodala společnost Vítkovice Aréna, která areál provozuje. 

Její ředitel odhaduje, že roční provozní náklady budou 12 až 14 milionů korun.

„Předpokládám, že sedmdesát procent této částky pokryjeme z tržeb, zbytek budeme muset hradit sami,“ řekl Libor Folwarczny.

Předseda Moravskoslezského krajského fotbalového svazu Karel Kula ocenil, že regionální akademie, která byla dosud v Karviné, se rozšířila.

„Tento region je bohatý na fotbalisty, je tady hodně oddílů, sportovních center mládeže a z toho všeho potřebujeme vybrat ty nejlepší, aby měli na přípravu ideální podmínky. V akademii je mít budou,“ zmínil Kula.

Karviná získala akademii v roce 2016 díky lepšímu zázemí, než tehdy měla Ostrava, které chyběly zejména tréninkové plochy. To se nyní zlepšilo. „Dosud jsme měli v akademie přes čtyřicet dětí, a to je pro takový region jako náš hodně málo,“ upozornil Kula.

Nyní může být v Karviné i Ostravě po padesáti chlapcích ve věku 14 a 15 let.

„Neplánujeme ale, že zaplníme celou kapacitu,“ řekl výkonný ředitel regionální akademie Tomáš Bernady. „Hovoříme o zhruba devadesáti členech, takže pokud se objeví někdo šikovný, budeme ho moci do akademie zařadit dodatečně.“

Bernadyho těší, že na Bazalech bude i klubová akademie Baníku, jelikož ta je určena fotbalistům až do dorosteneckého věku. „Z regionální akademie tak budou moci kluci přecházet do té klubové, takže Baník na tom bude moci vydělat,“ řekl Bernady.

Kdo také hrál na Bazalech:

  • Mužstva: Bayern Mnichov (1976, 1981), Dynamo Kyjev (1979, 1989), Borussia Mönchengladbach (1974), Fortuna Düsseldorf (1979). Valencia CF (1982), Aston Villa (1990), Bayer 04 Leverkusen (2004), Spartak Moskva (2008), olympionici Brazílie (1976), reprezentace Walesu (1993)
  • Hráči: Gerd Müller, Paul Breitner, Karl-Heinz Rummennige, Franz Bekenbauer, Oleg Blochin, Mario Kempes, Ian Rush, Ryan Giggs

To samozřejmě bude záležet i na svolení mateřských klubů jednotlivých fotbalistů, kteří v regionální akademii zůstávají členy svých oddílů, za něž dál hrají mistrovské zápasy.

Na Bazalech nebude sídlit jen akademie, vrací se na ně i celé vedení fotbalového Baníku, které bude mít zázemí v části tribuny. „Jsme rádi, že asi po dvou letech budeme zpět na Slezské, kde má Baník své kořeny,“ řekl majitel ostravského klubu Václav Brabec.

Je přesvědčený, že příprava zejména mládeže se díky přesunu na Bazaly zvedne. „Na Městském stadionu sedíme v jedné místnosti, tady máme kanceláře, takže se těšíme, až se sem od prvního ledna přestěhujeme a budeme pohromadě. To samo o sobě zvedne kvalitu klubu.“

Ale stoupnou i náklady. „Samozřejmě, což mi vadí, ale je to cena za kvalitu, kterou tady budeme mít,“ podotkl Brabec, který odhaduje, že nájem kanceláři i sportovišť vyjde Baník na tři miliony korun. „Ale je to jen odhad, protože zatím nevíme, na kolik nás vyjdou energie a kolik prostoru na hřištích dostaneme.“

Prvoligový tým by na Bazalech mohl alespoň trénovat

Brabec by si přál, aby na Bazalech mohl trénovat i prvoligový tým. To ale bude záležet na volných hodinách. A pokud prostor dostane, tak za tržní nájem.

„Některé prvoligové týmy mají nájem areálů od měst zadarmo. Viz Opava nebo Viktorka (Plzeň) a další a další. Ale je to složitější téma,“ uvedl Václav Brabec. „My jsme se dohadovali s představiteli Vítkovice Aréna a ti si nechali udělat znalecké posudky, z nichž jim vyšlo, že tady budeme za tržní cenu.“

Dvě třetiny tréninkového času na Bazalech obsadí obě akademie. A možnost pronajmout si hřiště i tělocvičnu bude mít také veřejnost, a to stejně jako Baník za tržní nájem.

„Dýchlo to na mě tím starým duchem, ale v moderním provedení,“ rozhlížel se po Bazalech někdejší ostravský kanonýr Václav Daněk. Těší ho, že půdorys původního stadionu zůstal zachovaný.

„I když se tady liga už hrát nebude, tak areál zůstal zachovaný pro fotbal, a to je nejdůležitější. Je to lepší, než aby tady bylo nějaké obchodní centrum nebo rezidenční byty.“

Loučení fanoušků Baníků s Bazaly v roce 2015:

Autor:
zpět na článek