iDNES.cz

Medvědice Ema ztratila sledovací obojek, nejspíš jej sama poškodila

  11:14
Beskydská medvědice Ema přišla o sledovací obojek, který měla na krku od dubna. Podle ochránců přírody nejspíš sama poškodila záložní část mechanismu, což vedlo k tomu, že se telemetrické zařízení rozpojilo. Zoologové ho již v terénu dohledali.

Medvědice Ema ztratila obojek. | foto: Hnutí Duha Olomouc

Naposledy se Ema pohybovala v okolí obce Dlhé Pole na Slovensku. 

„Dvojitý mechanismus umožňující odepnutí telemetrického obojku byl instalován kvůli bezpečnosti zvířete. Není vyloučeno, že k významnému poškození mohlo dojít i během medvědí říje nebo v souboji. Sledování bylo naplánované na dva roky, bohužel však máme k dispozici data jenom z pěti měsíců,“ uvedl Martin Duľa, zoolog z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.

Dodal však, že navzdory krátkému času vědci a ochranáři získali hodnotné údaje. Jsou využitelné pro opatření, která mohou řešit konflikt lidí a velkých šelem tam, kde se medvědi po dlouhé době postupně vracejí. 

„Tato mladá medvědice je výjimečná z několika hledisek. Přináší nejen nové poznatky o prostorové aktivitě medvědů v Karpatech, ale také poukazuje na nedostatky, které v soužití s velkými šelmami potřebujeme nutně řešit,“ uvedl Duľa s tím, že vědci data z obojku v letních měsících v terénu zpětně ověřovali. 

Převážnou část tohoto období trávila Ema vyhledáváním rostlinné potravy, kterou představovaly dozrávající maliny a ostružiny v zarůstajících plochách po dřívějších těžbách dřeva.

„Medvědice během posledních tří měsíců sledování způsobila dvě škody na nezabezpečených včelích úlech na slovenské i moravské straně pohoří. Po ztrátě signálu z obojku jsme vyrazili do terénu a ověřovali poslední místa jejího pohybu,“ sdělil Michal Bojda, koordinátor monitoringu velkých šelem z Hnutí Duha Olomouc.

Lidem se začala postupně spíše vyhýbat

Organizace chce v intenzivním monitoringu Emy, ale i dalších medvědů, i nadále pokračovat. Uvítá, když ji o výskytu medvědů i dalších velkých šelem bude informovat také veřejnost. Pozorování je možné zasílat na stopy@selmy.cz nebo na beskydy@nature.cz

„Medvědi jsou chytré a obratné šelmy. Případy ztrát telemetrických obojků jsou u nich velmi časté. Je těžké předvídat a předem ovlivnit tyto situace,“ říká Tomasz Zwijacz-Kozica, expert na telemetrii medvědů z polského Tatranského národního parku, který zapůjčil obojek pro medvědici Emu.

Podle zoologů je každý jedinec unikátní a medvědice Ema je toho důkazem.

21. června 2019

 „Díky jejímu telemetrickému sledování jsme se mohli přesvědčit, že zprvu málo plachá medvědice změnila vzorce chování a lidem se začala postupně spíše vyhýbat. Zjištěné poznatky využijeme v připravovaném plánu péče o medvěda hnědého, který by měl přinést návrhy řešení různých situací při soužití s těmito kriticky ohroženými šelmami,“ řekl Václav Tomášek z CHKO Beskydy.

Správa CHKO Beskydy už nyní komunikuje s chovateli hospodářských zvířat i včel, jak si lépe zabezpečovat svá chovatelská zařízení a kde získat finanční podporu. 

„Jak nám ukázala nejen medvědice Ema, ale i další medvědi, kteří se v poslední době na našem území pohybují, šelmy způsobují škody většinou na nedostatečně zabezpečených zvířatech a včelstvech, navíc poměrně často uprostřed rozsáhlých lesních komplexů,“ doplnil Tomášek. 

13. dubna 2019

zpět na článek