iDNES.cz

Na radnicích v kraji roste počet úředníků, i kvůli nárokům státu

  16:54
O necelých sedm procent stoupl za posledních deset let průměrný počet zaměstnanců magistrátů a velkých radnic v Moravskoslezském kraji.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Dům za třináct milionů korun nedaleko budovy magistrátu chtějí koupit frýdecko-místečtí zastupitelé. Vysvětlují to potřebou vyřešit nevyhovující umístění úřadů ve městě a jejich soustředění do jedné lokality.

Magistrát tímto řeší spíše současné umístění úředníků v několika budovách rozesetých po celém městě než výrazný nárůst jejich počtu.

Za posledních deset let se totiž počet zaměstnanců frýdecko-místeckého magistrátu zvýšil pouze o tři procenta.

„Ve Frýdku-Místku se počet zaměstnanců magistrátu mezi roky 2008 a 2018 zvýšil o jedenáct, z 366 na 377,“ řekla mluvčí města Jana Matějíková. Za růstem počtu zaměstnanců stojí podle ní hlavně zvýšené požadavky státu.

„Stát během let přehodil na obce spoustu svých kompetencí a vydáváním dalších regulací a právních předpisů jejich objem neustále navyšuje. Tyto kompetence řeší takzvaní ‚státní úředníci‘, kteří jsou ale zaměstnáni pod magistrátem. Stát přispívá na jejich platy, ale nehradí je zcela, takže částečně je hradí i obec ze svého rozpočtu, což není zcela fér,“ podotkla Matějíková.

Obdobně, do tří procent jako ve Frýdku-Místku, se počet zaměstnanců magistrátů navýšil v Opavě nebo v Havířově.

„Největší změny v počtu zaměstnanců v posledních deseti letech zapříčinil převod agendy dávek sociální péče pod úřad práce (úbytek počtu zaměstnanců) a nárůst projednávaných přestupků (zejména dopravních) po zavedení úsekového měření, které naopak zapříčinilo nárůst počtu zaměstnanců úřadu,“ sdělila Jana Kriš, mluvčí havířovského magistrátu.

Úředníků přibylo i kvůli měření v Klimkovickém tunelu

O deset úředníků více museli kvůli zavedení měření rychlosti v Klimkovickém tunelu přijmout i na ostravském magistrátu. 

Celkově se zde za deset let počet zaměstnanců zvýšil nejvíce v kraji – o 16 procent – z 820 na 951 lidí.

Úředníci ve městech

Počty úředníků v letech 2008/2018

Ostrava 820/951
Frýdek-Místek 366/377
Opava 327/334
Havířov 316/323
Poruba 193/216
Nový Jičín 177/186
Krnov 171/185
Bruntál 181/181
Český Těšín 160/147
Celkem 2 711/ 2 900
Zdroj: jednotlivá města

„Pod magistrát města přešel útulek pro psy, který dříve spravovala městská policie, stejně jako odtahová služba. K navýšení o přibližně deset pracovníků došlo na odboru dopravně správních činností kvůli pokutám z Klimkovického tunelu, další pracovní pozice na několika magistrátních odborech byly zřízeny v souvislosti s projekty napojenými na finance z Evropské unie,“ vysvětlila ostravská mluvčí Andrea Vojkovská.

181 zaměstnanců, stejně jako v roce 2008, měla loni bruntálská radnice. I tak se ale změnám v Bruntále nevyhnuli.

„K výrazným změnám došlo především na odboru sociálních věcí, kdy byly posíleny agendy sociálněprávní ochrany dětí, oproti tomu bylo zrušeno oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi a část zaměstnanců tohoto oddělení přešla na úřad práce,“ vysvětlil část změn bruntálský mluvčí Jiří Ondrášek.

Jediným osloveným městem, které v posledních deseti letech zaznamenalo díky převodu části zaměstnanců pod úřad práce snížení počtu úředníků, byl Český Těšín.

zpět na článek