iDNES.cz

Počet nezaměstnaných Moravskoslezského kraje klesl za deset let na polovinu

  9:11
V květnu 2014, před pěti roky, bylo v Moravskoslezském kraji bez práce 85 588 lidí. Ve stejném měsíci v roce 2009 pak 74 020. V květnu letošního roku zaznamenali zaměstnanci zdejších úřadů práce 36 272 nezaměstnaných. Číslo, jaké tady dlouho nebylo. Číslo, které je o polovinu lepší než před pár roky.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

„Podíl nezaměstnaných poklesl na 4,2 procenta,“ uvedla Dagmar Habiňáková z krajského úřadu práce.

Jde o absolutně nejlepší čísla za dlouhá léta. „Za kraj se tato čísla sledují od roku 1995, absolutní minimum jsme zaznamenali v květnu roku 1996, kdy bylo bez práce jen 29 218 lidí,“ řekla Vladana Piskořová z krajské pobočky úřadu práce v Ostravě. K vyrovnání rekordu tak už schází najít zaměstnání jen pro něco málo přes sedm tisíc lidí.

Volných pracovních míst v kraji je na to dostatek. „Počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 2,7 procenta na 17 785,“ připomněla Dagmar Habiňáková z krajského úřadu práce.

A to na úřadech práce o všech volných pracovních místech ani nevědí. Firmy hledají zaměstnance stále. Včetně těch na Karvinsku, které se i v tomto měsíci umístilo na nejvyšší příčce, co se počtu nezaměstnaných týče.

Největší podíl nezaměstnaných je na Karvinsku

Bez práce je na Karvinsku 11 645 lidí. Podíl nezaměstnaných zde dosahuje 6,8 procenta, což je s přehledem nejhorší výsledek v republice. Druhý okres v pořadí, Most, eviduje o 1,4 procentního bodu lidí bez práce méně. A s 5,1 procenta nezaměstnaných je na třetí příčce Ostrava. Celorepublikový průměr nezaměstnanosti je pak 2,6 procenta.

Přesto firmy na Karvinsku shánějí nové zaměstnance jen těžce. Dokonce i OKD už nehledá jen zaměstnance, ale také brigádníky.

„Stále poptáváme hlavně hornické profese do ražeb a rubání, důlní elektrikáře, důlní zámečníky. Ročně se tato nabídka týká více než 300 lidí,“ řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

„Letošní novinkou jsou letní brigády pro práci v důlních provozech na lokalitě Dolu ČSM pro brigádníky, kteří chtějí získat zajímavou životní zkušenost, spojit teorii ze školy s praxí v našich důlních provozech nebo je láká zajímavý výdělek,“ poznamenal.

Za práci na ranních směnách dává OKD brigádníkům 150 korun na hodinu. Jde o „přípravné, manipulační a obslužné práce v podzemí dolu pod vedením instruktora, práci na údržbě a čištění pohonů, tratí a vratných stanic pásových dopravníků či obsluhu odtěžení“.

Zaměstnance ale poptávají i jinde. Největší zájem je o elektrikáře. A nejen o ně.

„Nyní máme otevřených přibližně 50 pozic. Evergreenem jsou hasiči, jeřábníci, frézaři, soustružníci, elektrikáři, zámečníci,“ řekla Barbora Černá Dvořáková, mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava. „Už od března také sháníme brigádníky, na léto jich budeme potřebovat zhruba stovku,“ dodala.

Společnost Vítkovice Heavy Machinery zase hledá obráběče na CNC strojích. „Přesný počet není dán. Personalisté hledají specialisty na konkrétní stroje, zahájili i náborovou kampaň,“ řekla mluvčí firmy Eva Kijonková.

zpět na článek