iDNES.cz

Návštěvnost Jeseníků i Beskyd každý rok strmě roste. I díky elektrokolům

  15:14
Turistů v chráněných krajinných oblastech Moravskoslezského kraje nebývale rychle přibývá. Unikátní přírodou projdou ročně statisíce lidí, často využívající moderní a stále dostupnější vybavení, které umožňuje cestování i v noci, a to bez ohledu na počasí.

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Například Lysá hora se za poslední roky dostala na půl milionu návštěvníků za kalendářní rok.

„Návštěvnost tam roste o 15 procent ročně, až mezi roky 2017 a 2018 se nárůst přibrzdil a není tak výrazný. Za dobu měření se počet návštěvníků zdvojnásobil. Obecně na hory chodí velmi výrazně více lidí než před deseti lety,“ uvedl vedoucí Správy CHKO Beskydy František Jaskula.

Kolem sochy Radegasta projde ročně na 200 tisíc lidí, pro Pustevny se odhaduje návštěvnost více než půlmilionová a vzhledem k opravám Libušína, obnově některých chat a vzniku Stezky v oblacích se předpokládá další nárůst.

Národní přírodní rezervace Polanská niva v Poodří přiláká jen během jara a léta zhruba 50 tisíc lidí. Davy proudí i přírodní rezervací Kotvice u Studénky. „Tlak návštěvníků je velký. Je tam pěkně a jsme blízko Ostravě,“ uvedl vedoucí Správy CHKO Poodří Jan Klečka.

Další lidi přivezla elektrokola

V Jeseníkách se k přetíženým oblastem počítá Rejvíz, Karlova Studánka či údolí Bílé Opavy. K mechovému jezírku se loni od jara do podzimu vydalo přes 60 tisíc lidí, údolím Bílé Opavy 117 tisíc lidí. „Návštěvnost každý rok roste o deset procent,“ uvedl strážce přírody CHKO Jeseníky Michal Ulrych.

Důvodem je podle šéfů správ boom aktivního životního stylu i lepší vybavení. „Velkým posunem jsou elektrokola, ta dovezou i na vzdálenější místa lidi, kteří by tam jinak nejeli,“ vysvětluje Klečka.

Beskydy lidé navštěvují v kteroukoli denní dobu. „Díky dostupné výbavě lidé chodí opravdu kdykoliv, neodradí je sychravé, špatné počasí ani tma. Čidla na Lysé hoře monitorují návštěvnost čtyřiadvacet hodin denně, hlásí průchody i ve tři ráno a rozhodně ne ojediněle. Podobně živo je na hřebenovkách,“ říká František Jaskula.

Jde o individuální turisty i hromadné sportovní akce. „Zvířata v lese už nemají prostředí, které potřebují. Nemají alespoň nějakou dobu úplně bez lidí,“ dodává Jaskula. V Poodří davy ruší hnízdící ptáky, turisté trhají rostliny.

Najít řešení je složité. „Hory jsou veřejným prostorem, který lidé navštěvují. Snažíme se usměrnit pořádání hromadných závodů, jsou stanovená pravidla, pořadatelé se musí domlouvat s obcemi, horskou službou, hlásit závody vlastníkům pozemků,“ nastínil praxi Jaskula.

Pod davy klesá hráz rybníků

V Poodří se dokončuje instalace zábran pro cyklisty. „Největší problém je poškození hráze rybníků. Není stavěná na takový provoz, klesá a do budoucna by hrozilo, že se voda přelije. Rozhodli jsme se cyklisty odklonit a nechat tam jen pěší,“ upřesnil Klečka.

Problémem jsou i odpadky. Mezi Pustevnami a Radhoštěm obce instalovaly odpadkové koše a oblast má svého správce, který se stará o čistotu. Důvod je zřejmý: horský hřeben býval posetý odpadky.

Turisté také parkují, kde se dá. V Beskydech řeší otázku parkovacích kapacit Trojanovice i Prostřední Bečva. „Čekáme na vývoj návštěvnosti, nyní je to na hraně. Na další záchytné parkoviště už jsme koupili pozemek,“ uvedla místostarostka Prostřední Bečvy Alena Srovnalová. Problémy panují i v okolí údolí Bílé Opavy v Jeseníkách.

zpět na článek