iDNES.cz

Železničáři i pivovarníci. V kraji otevřou nové obory, žádá si to trh

  17:58
Poptávka na trhu práce si v Moravskoslezském kraji vyžádala vznik nových oborů. Vzdělávat se zde budou železničáři i pivovarníci. Praxi získají v provozech firem.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Informace už teď poptávají nejen letošní absolventi základních škol a jejich rodiče, ale i lidé, kteří v pivovarnictví pracují, avšak nemají odborné vzdělání.

Albrechtova střední škola v Českém Těšíně od září vůbec poprvé otevře obor Sladovník-pivovarník. Vyžádala si jej poptávka zaměstnavatelů, odborníci v kraji zoufale chybí. Kvůli hladu zdejších firem se začnou nově vzdělávat i železničáři.

„Na náborových akcích i dni otevřených dveří ve škole se již zájem projevil. Zvláštností je, že volají i starší uchazeči. Lidé, kteří už v oboru pracují a chtěli by získat výuční list. Je to docela početná skupina,“ popisuje ředitelka Albrechtovy střední školy Vanda Palowská.

Do prvního ročníku tříletého oboru může nabrat maximálně dvanáct žáků. Praxi budou mít přímo v pivovarech. Když je škola během příprav nového oboru oslovila, souhlasily všechny.

„Praxi budeme konkrétně sjednávat od května, podle místa bydliště žáků. Máme příslib pivovaru Radegast v Nošovicích, oslovili jsme také asi deset malých pivovarů. Vyšly nám vstříc,“ uvedla ředitelka.

Pro pivovary je to příležitost najít a vychovat si odborníky. Teď příliš možností nemají. „Dlouhodobě pociťujeme nedostatek volných kvalifikovaných pracovních sil v oboru sladovník a pivovarník. Moravskoslezský kraj dosud nedisponoval školou, kde by se tento obor vyučoval. Nejbližší škola je v Litovli, vzdálené přes sto kilometrů,“ sdělil Kamil Kupča, manažer lidských zdrojů pivovaru Radegast v Nošovicích, který je hlavním garantem oboru.

„V letošním roce zahajujeme také velké investice, například výstavbu centrálního skladu nebo výstavbu plechovkové linky, což s sebou nese pro absolventy další příležitosti,“ upřesnil.

Ze stejného důvodu ostravská Střední škola technická a dopravní od 1. září poprvé nabízí obor Železničář.

„Otevře se v úzké spolupráci a kvůli poptávce zaměstnavatelů. Garantem je nákladní železniční cargo AWT a. s., které se potýká s nedostatkem zaměstnanců,“ uvedl náměstek hejtmana pro školství Stanislav Folwarczny.

Také na tento obor už se zájemci ve škole ptají. „Informace jdou i přes potenciální zaměstnavatele, kteří je rozšiřují mezi své zaměstnance,“ uvedl ředitel školy Stanislav Zapletal.

Železničáři si zkusí práci v AWT

Absolvent si zkusí prakticky všechny práce v železničním provozu přímo v AWT. „Učni budou mít ideální možnost otestovat si své znalosti a zároveň získat praktické dovednosti,“ sdělil mluvčí AWT Lukáš Kresač. Doplnil, že se AWT přímo podílí na tvorbě školního vzdělávacího programu.

„Absolventi by tak v budoucnu měli doplnit nedostatkové provozní profese,“ uzavřel mluvčí s tím, že s náborem nových lidí se dopravní společnosti potýkají dlouhodobě.

Přijímací řízení na SŠ

  • Nejzazší termín odevzdání přihlášek na střední školy je 1. březen. 
  • Střední školu si v Moravskoslezském kraji bude vybírat přes devět tisíc deváťáků. 
  • V prvním kole si každý žák může podat dvě přihlášky. 
  • Jednotné testy do maturitních oborů, případně další školní zkoušky se uskuteční 12. až 28. dubna. 
  • Šestnáct vybraných oborů v kraji láká na krajská stipendia. 
  • Novinkou v kraji jsou čtyři obory, Sladovník-pivovarník v Českém Těšíně, Železničář v Ostravě, osmileté gymnázium ve Frýdku-Místku a Veřejnosprávní činnost tamtéž.

Jak nové obory uspějí u deváťáků, se uvidí za necelý měsíc, 1. březen je nejzazší termín pro podání přihlášek. I když totiž poptávka po řemeslech v kraji stále sílí, oborům chybí studenti. Zaměstnavatelé postrádají i zedníky, elektrikáře, klempíře, pekaře či řezníky. 

Kraj už podruhé řemesla podpoří speciální kampaní. Hodlá také dále studenty motivovat i finančně. „Loňská kampaň přinesla pozitivní výsledky. Meziročně se u vybraných oborů zvýšil zájem o více než pětinu. Například se otevřel obor Klempíř, který se v předchozím roce pro nezájem nevyučoval. Zdvojnásobil se počet přihlášených do oborů Řezník nebo Pokrývač,“ zhodnotil kampaň Řemeslo má respekt Folwarczny.

Dodal, že stipendia zlepšila školní výsledky i docházku studentů. „Za první rok jsme na stipendiích vyplatili celkově tři miliony korun. Odhadujeme, že za první pololetí tohoto školního roku vyplatíme také tři miliony, za celý školní rok to tedy bude dvojnásobek než za ten předešlý,“ upřesnil.

Na motivační stipendium, které se hodnotí měsíčně, mimo jiné i podle docházky, dosáhne osmdesát procent studentů vybraných oborů. U prospěchového stipendia, jež se hodnotí pololetně, je úspěšnost těsně pod šedesáti procenty. Kraj takto podporuje dvanáct oborů s výučním listem a čtyři maturitní.

zpět na článek