iDNES.cz

V kraji zjišťuji zájem o další vlnu kotlíkových dotaci a bezúročné půjčky

  8:46
Města a obce v Moravskoslezském kraji zjišťují zájem o další vlnu kotlíkových dotací. Rozdávají dotazníky, zveřejňují výzvy v radničních novinách, hodnotí minulá kola. Letošní výzva totiž pro obyvatele kraje nově znamená možnost bezúročných půjček, které jim pilotně nabízí stát a zprostředkují právě jednotlivé radnice.

Kraj Vysočina v pondělí ráno zahájil příjem žádostí o kotlíkové dotace. Před úřadem se vytvořila dlouhá fronta, někteří žadatelé tu v desetistupňovém mrazu čekali už od nedělního večera. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Máte zájem o výměnu kotle na tuhá paliva? Jaký typ kotle v případě výměny preferujete? Využili byste možnosti bezúročné zápůjčky? Prostřednictvím dotazníku zjišťuje radnice ve Vítkově zájem lidí o kotlíkové dotace. V papírové podobě jej dostala každá domácnost, otázky lze zodpovědět i na webu města.

„Náš průzkum souvisí s novou výzvou dotací a možností bezúročných půjček. Podle výsledků se pak bude odvíjet náš další postup,“ vysvětlila Marcela Skalická z vítkovské radnice. Lidé reagují sporadicky, na webu jich dotazník vyplnilo patnáct, papírovou formu do infocentra zatím nedonesl nikdo. Odpovídat mohou do konce ledna.

V Hlučíně chtějí telefonickou či písemnou zprávu. „Žádáme všechny zájemce o bezúročnou půjčku a pomoc při zpracování žádostí o dotaci, aby se přihlásili na odboru rozvoje nebo e-mailem,“ informovala vedoucí odboru životního prostředí v Hlučíně Soňa Prášková.

Výsledky průzkumů obcím ukážou, zda se do iniciativy v případě bezúročných půjček zapojit. Koncem ledna získané informace chystají prezentovat i na společné schůzce na krajském úřadě.

Radnice, které již v minulosti lidem půjčovaly ze svého, vycházejí ze zkušeností z minulých let. Třeba v Bohumíně bezúročných půjček využila necelá čtvrtina z celkového počtu žadatelů.

„Za roky 2016 až 2018 evidujeme 201 žadatelů o kotlíkovou dotaci. Z toho 45 využilo naši bezúročnou půjčku,“ upřesnila mluvčí města Lucie Balcarová s tím, že ač v řádu jednotek, s žádostmi o půjčku úřad počítá i letos.

Vyřizování bezúročné půjčky je na rozhodnutí každé z radnic. Pokud se některá k iniciativě nepřipojí, pro tamní lidi to neznamená, že na ni nedosáhnou.

„Občané s trvalým pobytem ve městě či obci, které se nezapojí, budou moci žádat o půjčku na Státním fondu životního prostředí,“ sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Autor:
zpět na článek