iDNES.cz

Oheň v šachtě pomáhá hasit ojedinělý systém potrubí přivádějící dusík

  19:00
Nikde jinde podle všeho nic podobného neexistuje. Oheň v hlubinách stonavského dolu ČSM, kde před Vánocemi výbuch a následný požár usmrtil třináct horníků, pomáhá zdolávat i ve světě ojedinělý systém potrubí, kterým se do dolů přivádí dusík přímo od výrobce.

Plyn se v případě šachet na Karvinsku dodává potrubím až z Vratimova. Způsob dopravy plynu k požáru právě plynovodem se, v rámci těžby uhlí, podle všeho ukazuje jako unikátní.

„Neznám jiné místo, kde by se dusík do dané lokality dopravoval podobným způsobem,“ řekl Zdeněk Pavelek, hlavní inženýr Hlavní báňské záchranné stanice v Ostravě. 

„V jiných šachtách se využívají jiné formy dopravy či výroby dusíku prostřednictvím speciálních technologií, například molekulárních sítí nebo odpařování kapalného dusíku. V Polsku jsem u jedné šachty, u jedné jámy viděl hned několik technologií najednou. Využívali podle potřeby tu, která byla v dané chvíli nejvýhodnější,“ podotkl záchranář.

Plynové potrubí, vedoucí k šachtám OKD ze společnosti MG Odra Gas, dceřiné firmy společnosti ArcelorMittal Ostrava stojící ve stejnojmenném areálu na okraji Vratimova, má na délku více než 27 kilometrů. „Potrubí bylo postaveno v roce 1993, kdy jsme také uvedli do provozu naši výrobu technických plynů. Dusíkem nezásobujeme jen provozy OKD, ale hlavně naši mateřskou společnost ArcelorMittal Ostrava, které dodáváme vedle dusíku především kyslík a dále argon,“ vysvětluje René Hrnčárek, jednatel společnosti MG Odra Gas, společného podniku Messer Group a společnosti ArcelorMittal Ostrava.

Jinam plyn míří v lahvích nebo v cisternách

Potrubím se plyn dopravuje například také do Biocelu Paskov, dalším zákazníkům firma technické plyny prodává v tlakových lahvích nebo v kapalném skupenství v cisternách. 

Tragédie v dole ČSM

Lidé nosí svíčky ke vchodu dolu Stonava sever na Karvinsku, kde došlo k...
Lidé nosí svíčky ke vchodu dolu Stonava sever na Karvinsku, kde došlo k...
Černá vlajka visela areálu Dolu ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku na památku...
Lidé zapalovali svíčky u areálu Dolu ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku na...

„Kapalné plyny lze využít i k pokrytí naléhavých potřeb již zmíněných potrubních odběratelů jejich odpařením a dodáním do potrubní sítě. S takovou alternativou se počítá i v případě potřeby na straně OKD,“ vysvětloval jednatel MG Odra Gas.

Potrubí v současnosti vede ke čtyřem činným šachtám na Karvinsku, OKD je trvalým odběratelem dusíku.

V OKD je nyní dusík hlavní zbraní při zdolávání požáru, který vypukl po výbuchu metanu a uhelného prachu ve čtvrtek 20. prosince. Zahynulo při něm 13 horníků. OKD jej používá i jako prevenci před vznikem požárů.

Báňští záchranáři uzavřeli ohrožený prostor, do kterého nyní pumpují dusík. Díky němu postupně uhasnou jednotlivé ohně a místo výbuchu bude opět přístupné.

Dusík v hlavní roli

„Odběr není extrémně vyšší než v běžném režimu, nemáme problém s vykrýváním dodávek,“ říká jednatel společnosti. „Jsme připraveni reagovat na vyšší potřebu, ale takový požadavek zatím nepřišel.“

V dole ve Stonavě bylo čtyřikrát více plynu, než je povoleno

Dusík společnost získává kryogenním rozkladem vzduchu, oddělováním jednotlivých složek obsažených ve vzduchu za nízkých teplot. Při procesu tak firma získává i kyslík a argon.

„Vzduch se předčistí, komprimuje, ochladí a při bodu varu, který je okolo minus 180 stupňů Celsia a níže, se destiluje na jednotlivé složky,“ vysvětluje Hrnčárek způsob, jak se plyny ve firmě získávají. Výroba dusíku je v případě společnosti MG Odra Gas v podstatě bezemisní výrobou, k níž firma primárně potřebuje jen vzduch a zejména elektrickou energii.

Společnost v blízké budoucnosti chystá modernizaci výroby, na sklonku loňska podepsala novou smlouvu se společností ArcelorMittal Ostrava do roku 2030. „Budeme stavět novou jednotku s vyšší výrobní kapacitou kapalných plynů,“ přiblížil plány firmy její jednatel.

A minimálně do roku 2024, do kdy je zatím naplánována těžba ve společnosti OKD, může plyny díky unikátnímu plynovodu využívat i hornická firma. Její manažeři navíc zvažují prodloužení těžby do roku 2030.

zpět na článek