iDNES.cz

Republikové tabulky znečištění ovzduší vedl i loni Moravskoslezský kraj

  17:56
Severní Morava a Slezsko i v roce 2018 kralovaly republikovým žebříčkům znečištění ovzduší polétavým prachem. První pětice lokalit na tomto nelichotivém seznamu je právě v tomto kraji.

Tak vypadá smogové inverzní počasí při pohledu z beskydské Lysé hory směrem na Frýdecko-Místecko a Ostravsko. | foto: Český hydrometeorologický ústav

Lidé tam loni dýchali příliš mnoho prachu v průměru až každý čtvrtý den a jeho nejvyšší koncentrace atakovaly pětiapůlnásobek limitu.

„Chtělo by to, aby opatření typu kotlíkových dotací překročila hranici. Tam ještě cítím slabý článek,“ říká starosta Dolní Lutyně a její místní části Věřňovice Pavel Buzek.

Věřňovická měřicí stanice už roky hlásí extrémně vysoká čísla. Loni tam měli nadlimitní množství prachu 94 dní. Předloni to bylo 81 dní, v roce 2016 pak 79 dní. V roce 2014 dokonce 116 dní.

Věřňovice leží nízko, v nivě řeky Olše, i proto podle Pavla Buzka se tam smog drží. I přesto, že je téměř celá plynofikovaná a desítky lidí si vyměnily kotel prostřednictvím dotací. Kromě místních domkařů „pomáhají“ ti polští, roli hraje i průmysl.

„Když je bezvětří, tak je nejhůř. Jsme blízko hranice, tady i na polské straně hranice je hodně malých zdrojů. Důležité je dostat co nejvíce do povědomí možnosti výměny kotlů, určitě se připojíme k letošní novince, kdy stát nabízí lidem bezúročné půjčky,“ líčí starosta.

Znečištění v roce 2018

  • Nejčastěji v republice nadlimitnímu množství prachu čelily Věřňovice (94 dní), Ostrava-Radvanice (86 dní, data nejsou zcela kompletní), Ostrava-Přívoz (87 dní), Rychvald (73 dní) a Karviná s Havířovem (po 70 dnech).
  • Maximální naměřenou průměrnou denní koncentrací bylo 271,9 mikrogramů na metr krychlový naměřených 4. března ve Věřňovicích. Limit je 50 µg/m3.
  • Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko čelilo čtyřem smogovým situacím, trvaly 336 hodin, z toho 156 hodin platila regulace.
  • Pro Třinecko loni platily tři smogové situace o celkem 227 hodinách, z toho 103 hodin regulace.
  • Zbytek kraje měl jednu smogovou situaci v trvání 120 hodin bez regulace.

V poslední vlně dotací si kotel vyměnilo šest desítek domácností. Už tehdy měli lidé možnost si bezúročně půjčit, tehdy ještě z obecní kasy. Stejně jako v nedalekém Rychvaldě, který rovněž patří k zasaženým oblastem.

„Přispíváme jednorázově patnáct tisíc, dávali jsme půjčky. Budeme v podpoře pokračovat. Měřicí stanici máme jen asi tři roky a jsme z těch čísel překvapení,“ říká starosta Rychvaldu Milan Starostka.

Dodává, že situace se místních dotýká i proto, že se kvalita ovzduší měří v Bohumínské ulici u školního hřiště, tedy v místě, kde často pobývají děti.

Karvinsku může konkurovat jen Ostrava, konkrétně Přívoz a Radvanice. Ty patří do loňské první pětky a i v předchozích letech se držely na předních místech žebříčku.

Častější čistění ulic. Až šestkrát měsíčně

Z informací Českého hydrometeorologického ústavu vyplývá, že v Přívoze jsou největšími producenty znečištění zdroje z Polska, automobilová doprava a individuální vytápění domácností. „V Radvanicích také pochází znečištění z Polska, dále je to místní průmysl, lokální topeniště a doprava,“ popsala mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Ostrava stejně jako obce a města na Karvinsku nabídla k dotaci na kotle půjčky bez úroku a dává příspěvky. Daří se, kotle si již v první a druhé výzvě vyměnilo 1 215 Ostravanů, z toho 120 v Radvanicích, Bartovicích a Přívoze.

Podle míry znečištění také město čistí ulice od prachu, do těchto lokalit čisticí a kropicí vozy jezdí nejčastěji – šestkrát měsíčně.

Loňský rok patřil smogově k těm lepším

Aglomerace Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko patří také k oblastem, kde se nejčastěji v republice vyhlašuje smogová situace. Loni to bylo čtyřikrát, z toho ve dvou případech bylo nutné regulovat i průmysl.

Rok 2018 patřil z hlediska smogových situací k těm lepším. Na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku v součtu trvaly 366 hodin, o rok dřív to bylo 760 hodin. Na Třinecku loni 227, zatímco předloni 462 hodin. A ve zbytku kraje výstraha platila 120, zatímco v roce 2017 400 hodin.

V nejbližší době meteorologové špatnou situaci nepředpokládají. „Rozptylové podmínky budou i nadále dobré. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace se budou pohybovat pod hodnotou stanoveného imisního limitu,“ nastínil Václav Smolka z ČHMÚ.

zpět na článek