iDNES.cz

Návrh reorganizačního plánu Vítkovických strojíren věřitelům moc nedává

  6:56
Z 320 milionů korun, které společnost Vítkovické strojírny dluží nezajištěným věřitelům, by firma mohla vracet 0,31 až 1,06 procenta z dlužné částky. Vyplývá to z návrhu reorganizačního plánu zveřejněného v insolvenčním rejstříku.

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Naopak sto procent své pohledávky by v takovém případě měli získat zpět zajištění věřitelé, společnost Harvestino s pohledávkou 54 milionů korun a společnost Finpen, která po Vítkovických strojírnách požaduje vrácení 2,4 milionu korun.

Peníze na vyplacení věřitelů by podle příslibu zveřejněném v reorganizačním plánu měla zajistit společnost Vítkovice Energetické strojírenství (VES).

„Pokud bude soudem reorganizační plán schválen, poskytneme dlužníkovi plnění k uspokojení pohledávek přihlášených věřitelů, jakož i k plnění pohledávek za majetkovou podstatou a pohledávek postaveným na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou, které mají být v souladu s reorganizačním plánem uspokojeny, ihned poté, co se stane reorganizační plán účinným,“ slibuje v prohlášení připojeném k reorganizačnímu plánu statutární ředitelka společnosti VES Alena Čornejová.

Firmu VES původně vlastnila společnost Czechoslovak Group zakladatele Jaroslava Strnada, následně přešla pod společnost SPV VTK, která se jinak podílí na v současnosti probíhající reorganizaci společnosti Vítkovice Heavy Machinery.

Nyní má firma vydané akcie na jméno. Aktuálním majitelem akcií VES by měl být právě zakladatel Czechoslovak Group Jaroslav Strnad. „Potvrzuji, že investor Jaroslav Strnad prostřednictvím společnosti VES investuje do udržení výroby ve Vítkovických strojírnách s cílem získat v nich podíl,“ řekl mluvčí Jaroslava Strnada Andrej Čírtek.

Pod Strnadův vliv by se mohly dostat stěžejní firmy

A podle informací Hospodářských novin by měl na konci insolvenčního řízení získat podíl ve společnosti VES také byznysmen Martin Ulčák, který od Vítkovic koupil Hutní montáže či majetkově vstoupil například do Vítkovice Gearworks.

Do vlivu Jaroslava Strnada by se tak mohly během několika měsíců dostat stěžejní firmy někdejšího vítkovického strojírenského gigantu.

Vedle podílu ve Vítkovických strojírnách, což není nic jiného než někdejší Vítkovice Power Engineering, zahrnující původní Kotlárnu a Mostárnu předrevolučního Závodu 6, kterou insolvenční správce prodal novým majitelům, by mohl Strnad v budoucnosti získat také podíl ve společnosti Vítkovice Heavy Machinery, v níž má po dokončení reorganizace získat 51 procent akcií.

Do problémů se dostala firma Vítkovice Revmont Engineering

Vše ale bude záležet na rozhodnutí věřitelů a soudu. V případě Vítkovických strojíren ještě budou muset o schválení reorganizačního plánu rozhodnout věřitelé, v případě Vítkovice Heavy Machinery leží rozhodnutí na soudu. Ten bude o přijetí reorganizačního plánu rozhodovat poté, co jeden z věřitelů, Komerční banka, s plánem nesouhlasil.

Pro zrušení reorganizace a vyhlášení konkurzu na firmu se navíc vyslovil také státní zástupce, podle kterého mohou existovat pochybnosti o spravedlnosti reorganizačního plánu. S tím ale zástupci SPV VTK nesouhlasí.

Do problémů se nově dostala i další z firem vítkovického holdingu, společnost Vítkovice Revmont Engineering. Firma vzniklá v roce 2016 odštěpením od společnosti Vítkovice Revmont požádala o zahájení insolvenčního řízení v pátek 28. prosince. Firma zaměstnávající jedenáct zaměstnanců dluží dle insolvenčního návrhu téměř 29 milionů korun.

zpět na článek