iDNES.cz

Odboráři usilují o udržení emisních povolenek v ostravské huti

  15:50
Vedle boje o investice, kterých předpokládaný nový vlastník zatím neslibuje tolik, usilují odboráři společnosti ArcelorMittal Ostrava o změnu i na další frontě. Tou je udržení několika milionů kusů emisních povolenek, které ostravská hutní firma vlastní.

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích. | foto: Darek Štalmach, MF DNES

Podle dosavadních informací totiž chce společnost ArcelorMittal jejich velkou část z Ostravy vyvést na mateřskou firmu. Nový vlastník, společnost Liberty House, s jejich nákupem nebo udržením nadbytečného množství zatím nepočítá.

Společnost ArcelorMittal Ostrava si díky ekologickým investicím za poslední roky „získala“ více emisních povolenek, než sama potřebuje. S těmi nyní může například dále obchodovat, a získat tak třeba peníze na další investice.

A ty jsou v huti dlouhodobě podhodnocené. „Otázka povolenek není ani tak na nového kupce, jako spíš na mateřskou společnost ArcelorMittal Ostrava,“ vysvětluje Petr Slanina, jeden z odborových předáků ostravské hutě.

Ve hře je podle odborářů hned několik variant. „Chceme, aby povolenky zůstaly ve firmě, aby je nový majitel nemusel kupovat. Naše firma je dostala od státu, měly by tedy zůstat tady. Nechceme, aby je společnost ArcelorMittal prodávala dál nebo je vyváděla z ostravské firmy. A když je případně prodá, ať nechá ty peníze tady. Na investice. Což je vlastně jedna z idejí vydávání těchto povolenek. Bylo by divné, kdyby peníze za původně české povolenky využívali na investice třeba v polských hutích společnosti ArcelorMittal,“ podotkl odborář.

Zástupcům zaměstnanců je ale jasné, že v případě emisních povolenek mohou pouze jednat či apelovat na současné vedení firmy.

„Víme, že žádný právní nárok na udržení povolenek v huti není, ale morální ano. Ty povolenky dostala ostravská firma, tady by měly zůstat,“ zdůraznil Slanina.

Cena emisních povolenek bude stoupat

Nárok na obchodování s povolenkami potvrzuje i Petra Roubíčková, mluvčí ministerstva životního prostředí. „Provozovatel má právo s povolenkami obchodovat. V případě prodeje společnosti je na prodávajícím a kupujícím, jakým způsobem bude s povolenkami naloženo,“ řekla.

Obchod s povolenkami je přitom stále lukrativnější. Jejich hodnota na trhu by se mohla časem i znásobit. „Cena emisních povolenek by mohla stoupnout ze současných 16 eur až na 39 eur v roce 2030,“ odhaduje Daniel Urban, ředitel Ocelářské unie.

Emisní povolenky mohou firmy v České republice získat buď jejich nákupem, nebo bezplatným přidělením. Každý rok pak musí vyřadit množství povolenek, které odpovídají emisím dané firmy. A důležitost povolenek ještě zesílí po roce 2021, kdy se omezí jejich přidělování.

V případě ekologických investic pak firmy mohou právě snížením emisí povolenky ušetřit a využít jinak – třeba prodejem.

zpět na článek