iDNES.cz

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

  16:04
Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v oblasti Smrku. Myslivci navíc tvrdí, že zvíře i někdo vyfotil, jak se pohybuje mezi Čeladnou a Ostravicí.

Medvěda na Valašsku zachytili lidé i fotopasti. Není zatím jisté, zda právě on přešel na druhou stranu Beskyd. | foto: Svatava MlčochováiDNES.cz

„Zatím nelze říct, jestli jde o už dnes populárního medvěda, který by se sem přemístil ze Vsetínska, nebo o druhého, který se do Beskyd zatoulal ze Slovenska. Celý den chodím kolem Smrku (beskydská hora na Frýdecko-Místecku, pozn. red.), ale stopy jsem ještě nenašel. Tady je bohužel horší terén, než na Valašsku. Problémem jsou zpevněné cesty, kde se stopa neotiskne,“ poznamenal Michal Bojda z Hnutí duha Olomouc.

Podle pracovnice obecního úřadu Ostravice mají obyvatelé trochu obavy. „Před chvílí jsme to vyhlásili rozhlasem. Informaci o medvědovi nám volala starostka, která ji zaslechla na školení. Na taková velká zvířata tady ještě moc zvyklí nejsme,“ uvedla úřednice.

Valašský tulák? Zatím to není jisté

Místní myslivecké sdružení Horečka se také zprávu dozvědělo teprve ve čtvrtek odpoledne. „Zatím ho nikdo ze členů nespatřil. Žena mi psala, že viděla fotku někde na internetu od člověka, který ho zaznamenal,“ řekl místopředseda sdružení Miroslav Sajdl.

„Dokud nebudeme mít v ruce fotku medvěda nebo nebudeme moci porovnat stopy, můžeme jen spekulovat, o jakého se jedná. Do Beskyd se nějaký zatoulá ze Slovenska skoro každý rok. Myslím si, že se lidé nemusejí bát chodit do lesa. Medvěd je plaché zvíře. Jen ten ze Vsetínska je trochu výjimečný a rád se přibližuje k obydlím,“ sdělil František Šulgan z CHKO Beskydy s tím, že klidně může jít o tři různé šelmy. Jednu na Vsetínsku, druhou na Smrku a třetí u Čeladné.

Medvěd se údajně dnes ráno pohyboval na rozmezí beskydských obcí Ostravice a Čeladná na Frýdecko-Místecku.

Medvěd se údajně dnes ráno pohyboval na rozmezí beskydských obcí Ostravice a Čeladná na Frýdecko-Místecku.

zpět na článek