iDNES.cz

Dostanu za hlas 200 korun? ptal se muž komise. Policie kupčení neprokázala

  18:24
Několik oznámení na možné kupčení s hlasy prověřovala policie v Moravskoslezském kraji. Ani v jednom případě kšeftování s volebními hlasy neprokázala.
Volební urna

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Policisté vyjížděli například do ostravských částí Vítkovice a Kunčičky. Oznamovatelům se tam nezdálo chování skupinek Romů stojících před volební místností. V Karviné se zase jeden z voličů zeptal členů volební komise, jak má volit a zda za to dostane 200 korun.

„Kupčení s hlasy ale v žádném z hlášených případů prokázáno nebylo,“ řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Transparentností voleb v regionu se dlouhodobě zabývá analytik Janusz Konieczny. Portálu iDNES.cz řekl, že částka 200 korun mohla být cena za hlasy některých voličů.

Volby 2018

„Členka volební komise ve Vítkovicích mi řekla, že někdo platil právě 200 korun za hlasy a že kvůli tomu zasahovala policie. To, že policisté kupčení s hlasy nikomu neprokázali, neznamená, že se nedělo. K takovým zásahům by měli vyjíždět v civilu, a ne v uniformě,“ zmínil Konieczny.

Koniecznemu prý navíc několik lidí sdělilo, že jim do schránek nepřišly volební lístky. „To je známka kupčení. Někdo volební lístky ze schránek posbíral,“ dodal Konieczny, který monitoroval situaci zejména na Ostravsku a Těšínsku.

Návrh na větší zabezpečení uren neprošel

Právě v Českém Těšíně si tamní členové Pirátské strany chtěli zabezpečit volební urny přídavným bezpečnostním prvkem.

„Dle zákona je možné, aby každý člen volební komise disponoval vlastní nálepkou (nestrannou, transparentní), kterou tak dodatečně urnu zabezpečí,“ podotkli Piráti. O spolupráci českotěšínští Piráti požádali tamní Nezávislé, kteří na rozdíl od nich mají obsazeny všechny volební komise ve městě. Nezávislí souhlasili, při snaze urny těmito nálepkami opatřit, ale v pátek Piráti narazili.

Výsledky voleb v Ostravě najdete zde

„Volební komise má dle zákona nárok hlasováním rozhodnout, zda tento dodatečný bezpečností prvek členovi komise umožní použít. Bohužel, členové okrskových volebních komisí za politické hnutí NEZ byli v mnoha volebních místnostech přehlasováni,“ zmínili zástupci Pirátské strany na svých facebookových stránkách.

Podle nich takové rozhodnutí postrádá smysl. „Zvlášť v Českém Těšíně, což je město s historickými problémy s demokratickým průběhem komunálních voleb,“ připomněli rok 2010, kdy soud poslal lidi k urnám opakovaně, protože se prokázalo, že ve městě došlo k hromadnému nakupování hlasů.

Autor:
zpět na článek