iDNES.cz

O cyklověž v Třinci je malý zájem. Čekal se alespoň dvojnásobný

  8:08
Ač v průběhu měsíce srpna zaparkovali lidé do třinecké cyklověže pět set kol, což je nejvíce za její roční existenci, stále je to málo. „Zájem jsme očekávali minimálně dvojnásobný,“ říká cyklokoordinátor třineckého magistrátu Leszek Gryga. V průměru tak bylo poslední prázdninový měsíc uschováno ve věži denně 16 kol.

Podle Grygy nedůvěra k této úschovně panuje především u starších lidí. „Obávají se, že si s mechanismem věže nebudou vědět rady a něco poškodí. Proto chystáme před a během příští cyklistické sezóny kampaň a dny otevřených dveří. Uložení kola je jednoduché. Při příjezdu stačí kolem vjet do žlábku, posunout ho do mezery ve dveřích a automat ostatní zařídí. Vložení i vyzvednutí trvá několik vteřin,“ konstatuje Gryga. 

Parkování na den stojí 5 korun. V blízkosti věže se chystá servis pro dobíjení elektrokol a stará garáž se změní v převlékárnu.

Bike Tower stojí v Třinci kousek od vlakové zastávky v centru. Město je první v Moravskoslezském kraji, kdo se do tohoto projektu pro cyklisty pustil. Vybudování přišlo na 13 milionů korun, z 90 procent jej financovala Evropská unie. 

„Ze zhruba třiceti procent věž využívají držitelé IN-karty, kteří mají parkování zdarma. Přijedou ze vzdálenějších částí města nebo okolních vesnic, ve věži si kolo uloží a vlakem pokračují dál,“ uvádí cyklokoordinátor. 

Mohou tam nechat i helmu, batoh nebo tašku. Nemusí demontovat světla, brašny či dětskou sedačku. Primátorka Třince Věra Palkovská před časem sdělila, že často si zde kolo umístí nakupující v nedalekém supermarketu. Nejdéle lze kolo ve věži nechat třicet dnů. 

Nebude město nabízet místním výhodnější cenu pro uskladnění kola na zimní měsíce, kdy mnohým překáží v bytě nebo na balkóně? „Zatím jsme nad tím neuvažovali. Jelikož je Bike Tower postavený z dotací a podmínkou pětileté udržitelnosti projektu je krátkodobé parkování, musíme to splnit. Pak uvidíme. Podle průzkumu ani zájem není,“ líčí Gryga.

V Česku je 10 cyklověží. V pátek 5. října byly podle jejich webových stránek téměř plné úschovny na nádražích v Přerově a v Lysé nad Labem. Třinec hlásil 53 volných míst, čili zhruba polovinu.

Autor:
zpět na článek