iDNES.cz

Protipožární nádrž v Havířově někdo vyčistil, teď mu hrozí pokuta

  8:34
V Dolní Datyni v Havířově někdo vyčistili protipožární nádrž, teď mu za to paradoxně hrozí trest. Podle zástupců České inspekce životního prostředí totiž uškodili tamním živočichům.

„Nádrž byla biotopem osmi zvláště chráněných druhů obojživelníků. Jejím vyčištěním bezpochyby došlo k negativnímu zásahu,“ uvedla mluvčí ČIŽP Jana Jandová. 

Inspektorům vadí, že kdosi bez povolení odstranil vegetace na břehu.

„Ta kromě jiného poskytuje obojživelníkům a jejich larvám úkryt před predátory, podklad pro umístění vajíček a je prostředím pro vodní hmyz a další bezobratlé, kterými se obojživelníci živí,“ upřesnila Jandová. 

Běžnému člověku v případě prokázání takového zásahu do přirozeného vývoje zvláště chráněných druhů hrozí pokuta do 10 tisíc korun a v případě jejich usmrcení až 100 tisíc korun. „U právnických a fyzických podnikajících osob se pokuta pohybuje od jednoho do dvou milionů korun,“ dodala Jandová.

Fotogalerie

Nic na tom nemění ani fakt, že vodní plocha původně sloužila jako zásobárna vody pro hasiče.

V současnosti už hasiči vodu z nádrže nevyužívají. „S ohledem na existenci nadzemní a podzemní hydrantové sítě SMVaK, ze které mohou hasiči v případě zásahu bezplatně čerpat vodu, nádrž svému účelu již delší dobu neslouží,“ potvrdila mluvčí havířovské radnice Jana Kriš. 

Právě magistrát je vlastníkem nádrže, jež se nachází v okrajové a klidné části města v blízkosti několika rodinných domů a místního fotbalového hřiště TJ Dolní Datyně.

Místním vadil zápach z nádrže

Zatímco inspekce má nyní neznámému člověku, nebo skupině lidí, vyčištění nádrže za zlé, někteří místní změnu naopak ocenili. Podle oslovených obyvatel se totiž z nádrže před jejím vyčištěním linul nepříjemný zápach. Je tedy možné, že nápravu vzal do vlastních rukou někdo z nich, byť k tomu nebyl oprávněn.

Problém se zápachem linoucím se z nádrže ovšem předtím obyvatelé u havířovského magistrátu neurgovali. Podle mluvčí neeviduje radnice žádnou stížnost.

Inspekce životního prostředí vyčištění nádrže začala řešit na základě podnětu, který dostala. 

„Každým podnětem jsme povinni se dle správního řádu zabývat. Provedli jsme kontrolu vlastníka nádrže, kterému není známo, kdo zásah provedl, a také kontrolu stavební firmy, jejíž vozidlo viděli občané v blízkosti nádrže. Ta tam však žádnou činnost neprováděla,“ dodala Jana Jandová. 

Kdo protipožární nádrž vyčistil, nevědí údajně ani místní. Dotyčný, nebo dotyční, se tak zatím případným finančním postihům úspěšně vyhýbají.

Autor:
zpět na článek