iDNES.cz

Pro období krize je v kraji schovaný cukr a cisterny na pitnou vodu

  17:42
Sklad v Hnojníku na Frýdecko-Místecku je plný cukru, druhý ve Velkých Albrechticích na Novojičínsku ukrývá techniku pro období nedostatku pitné vody. Že je Státní správa hmotných rezerv důležitá, o tom se letos přesvědčili třeba v Píšti na Opavsku, která se několik měsíců potýkala s následky extrémního sucha.

Státní sklad hmotných rezerv ve Velkých Albrechticích. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Když obci vyschly podzemní vrty, které plnily místní vodovod, poslala tam Správa státních hmotných rezerv v březnu dvě autocisterny o objemu osm metrů krychlových, dva přívěsy a sedm kontejnerů na pitnou vodu na tři měsíce.

„Přímo v terénu jsme si ověřili, jak se dá naše technika využít a co by bylo případně ještě možné zlepšit. Pokud by k tomu došlo i v dalších obcích, máme po republice několik skladů, ve kterých je stejná technika. Operativně ji posíláme tam, kde je potřeba,“ řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. 

Správa státních hmotných rezerv ovšem skladuje nejen techniku. 

„V Hnojníku máme rezervy cukru. Jeho potřeba vyplynula z krizových plánů. Obměňujeme ho v průběhu deseti až patnácti let, množství uskladněného cukru je tajné. Samozřejmě že součástí hmotných rezerv jsou i zásoby soli v jiném skladu v Česku,“ uvedla mluvčí správy Edita Pechalová. 

„A máme také zásoby potravin. Ty však skladujeme u ochraňovatelů, což jsou třeba mrazírny, sýpky. Maso, tavené sýry, máslo a další komodity se obměňují v krátkých časových intervalech přímo ve skladech výrobců, kteří je musí mít stále k dispozici,“ přibližuje.

Počet skladů správa tají

Přívěsy a kontejnery na pitnou vodu, autocisterna, elektrocentrály nebo čerpadla, to vše obsahuje sklad ve Velkých Albrechticích na Novojičínsku.

„Jde o moderní techniku a průběžně ji obměňujeme,“ podotkla Pechalová. Technika z Velkých Albrechtic byla nasazená třeba při povodních v roce 2002.

„Letos už jsme poskytli cisterny v řadě obcí, které nejsou schopné vlastními silami zvládnout zásobování pitnou vodou kvůli dlouhodobému extrémnímu suchu. Naše technika však není jen ve skladech, ale mají ji ve správě i k využití hasiči. Letos s ní zasahovali téměř stokrát,“ zmínila mluvčí.

Počty skladů správa z bezpečnostních důvodů tají. „Musíme být připraveni na všechno,“ poznamenala mluvčí. 

Státní organizace shromažďuje a stará se o dostatečné zásoby strategických surovin včetně asi milionu tun ropy pro krizové situace, jako jsou přírodní katastrofy, průmyslové havárie či teroristický útok. U potravin počítá s pokrytím spotřeby na tři dny, s obilím na měsíc. 

„Pro případ povodní máme třeba provizorní mosty, čerpadla, vysoušeče, protipovodňové zábrany, elektrocentrály. Co se týká extrémního sucha, disponujeme i vysokotlakým potrubím, které dopraví vodu až do třiceti kilometrů,“ doplnila Pechalová.

zpět na článek