iDNES.cz

Opava ani napodruhé nenašla firmu na stavbu bazénu. Peníze dá jinam

  18:46
Místo bazénu doplacení úvěru a opravy škol. Opava ani napodruhé nenašla zhotovitele na stavbu plaveckého bazénu a radní proto kývli na přesun naspořených peněz jinam, na splacení takzvaného „slezankového“ úvěru a do investičních akcí.
(ilustrační foto)

(ilustrační snímek) | foto: Jaroslav OžanaMAFRA

„Na bazén máme alokováno 380 milionů korun. U 200 milionů jde o hotové peníze na účtech města a 180 milionů jsou nachystané peníze z úvěru. V nejbližších měsících vzhledem k blížícím se volbám nebude vyhlášeno nové kolo výběrového řízení na zhotovitele, proto jsme se rozhodli využít peníze z účtů města,“ vysvětlil primátor Opavy Radim Křupala.

Peníze poputují na mimořádnou splátku původně čtyřsetmilionového úvěru, který si Opava zhruba před deseti lety vzala na koupi části Slezanky a další investice. Radní chtějí doplatit celý zbytek půjčky, kterou by tak město mělo pokrytou o dva a půl roku dříve.

„Zůstatek tohoto úvěru činí 99 milionů korun. Dalších dva a půl roku Opava nebude muset za úvěr splácet ročně zhruba 38 milionů korun,“ upřesnil primátor s tím, že se tato částka v budoucnosti může využít pro případnou stavbu bazénu či jiné investice. Dřívějším splacením úvěru město ušetří zhruba 2,8 milionu korun.

Problémem mohou být blížící se volby

S dalšími 25 miliony radní počítají na opravy školních budov. Počítá se s fasádou na ZŠ Boženy Němcové či výměnou oken školy v Mírové ulici. Zbylé peníze jsou ještě otázkou jednání.

„Například na vyhřívaný trávník jsme odsáli 30 milionů korun z rezervního fondu města a tam bychom měli peníze vrátit,“ řekl Křupala. Přesun peněz musí posvětit zastupitelstvo.

„Firmy mají práce dost. Nemůžu vyloučit ani to, že cítily, že se blíží volby, a některé opoziční kluby deklarovaly, že mají s bazénem problém,“ popsal možné důvody neúspěchu veřejných soutěží Křupala.

Současnou podobu projektu bazénu odmítá téměř celá opozice, nelíbí se zastupitelům ANO, ODS, Zelené pro Opavu ani Pirátům. Pokud by se zpracovával projekt nový, stavba by se podle primátora zpozdila asi o tři roky.

zpět na článek