iDNES.cz

VIDEO: V parných dnech se ostravští sloni osvěžují v bazénu. Spí venku

  12:02
Studené sprchy, mlžné rosení, nebo koupání v jezírkách zpříjemňuje parné dny zvířatům v ostravské zoo. Například nováček ve výběhu slonů, samec Maxim, využívá možnosti okoupat se ve vnitřním bazénu. Tropické noci pak tráví venku na speciálně uzpůsobené hromadě písku.

Maxim, kterého do ostravské zahrady dovezli teprve před necelými dvěma měsíci, se brzy aklimatizoval a využívá všech možností, které mu chovatelé dávají.

V tropických dnech tak například nepohrdl nabídkou trávit noci spánkem pod širákem. „V letním období mohou sloni pobývat ve venkovních výbězích i v noci, čehož rádi využívají. Maxim spí venku na speciálně připravené hromadě písku. Jeho velké kly mu totiž neumožňují ležet pohodlně na rovné podložce,“ vysvětlila mluvčí zoo Šárka Nováková.

Slony ošetřovatelé ochlazují i vodou z hadice. „To si nejvíce užívá nejmladší člen stáda, roční sameček Chandru. Další sloni na sebe stříkají vodu, kterou mají v brouzdališti,“ zmínila mluvčí zoo.

Šimpanzi dostávají pro osvěžení „nanuky“

Vítaného osvěžení se při vysokých teplotách dostává i dalším obyvatelům zahrady. „Medvědi ušatí se mohou ovlažit v přírodním jezírku, stejně jako někteří jeleni. U pandy červené, nebo u papoušků, zase chovatelé využívají mlžné rosení. Šimpanzi zase dostávají k osvěžení speciální „nanuky“ ze zamražených kousků ovocné šťávy a ovoce,“ zmínila ošetřovatelka Karin Tančiboková.

Příliš vysoké letní teploty nejsou příjemné ani druhům pocházejícím z tropických oblastí. V době největšího vedra jsou méně aktivní a vyhledávají stín, také hodně odpočívají. Přesto jsou v ostravské zoo zvířata, pro které současné podmínky extrémní nejsou. Druhem z nejteplejší oblasti je zde želva ostruhatá, třetí největší suchozemská želva. 

Její původní domovinou jsou suché savany a polopouště na jižním okraji Sahary, od Senegalu na západě až po Súdán a Etiopii na východě. „Vysokým teplotám a suchu je želva ostruhatá dobře přizpůsobená. Sama si vyhrabává nory nebo u ní v některých místech převažuje noční aktivita,“ dodala Tančiboková.

Společně se suchým obdobím se zvýšila v zoo spotřeba vody, oproti loňskému období celkově o více než 20 procent. „Největší nároky na vodu mají ale rostliny pěstované ve skleníkovém komplexu v botanickém zázemí, a to bez rozdílu ročního období,“ doplnila Šárka Nováková. Spotřebu vody ve sklenících se ale zoo daří pokrývat dešťovou vodou a vodou z vrtu.

Autor:
zpět na článek