iDNES.cz

Spolek na Hlučínsku kosí louky, kope tůně i staví úkryty pro ježky

  12:56
V neděli se vrací s rodinou do Norska, kde žije čtrnáct let. Ale z rodného Hlučína Pavel Kuchejda odjede s pocitem, že dovolenou doma nepromarnil. Kromě vlastního pozemku pracoval i na cizích loukách, o něž se starají lidé ze spolku Agri Nostra.

Pavel Kuchejda (vlevo) a Radim Heiduk z hlučínského spolku Agri Nostra, který obhospodařuje louky a buduje na nich přirozená útočiště pro různé druhy živočichů. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Ručně kosíme louky a seno odvážíme, což má vliv na kvalitu půdy. Staráme se o rostliny, které potřebuje hmyz. Kopeme tůně pro obojživelníky. A z biomasy proložené větvemi budujeme přirozené úkryty pro ježky, hady a další drobná zvířata,“ líčí 38letý Kuchejda.

Vystudoval ochranu přírody. Ačkoli se tím neživí, znalosti využívá při obhospodařování své či cizí půdy.

„Náš spolek pomáhá i starým lidem, kteří už sami kosit nemohou. V tom nás podporuje i město. Založili jsme například velkou květnatou louku, kam se jezdí fotit svatebčané, a nechávají nám děkovné vzkazy v návštěvní knize,“ líčí muž. „Jsem v přírodě šťastný. Půdu, kterou mi odkázal děda, chci v dobrém stavu zanechat svým dětem.“

Láska k přírodě přivedla do spolku Agri Nostra i 33letého Radima Heiduka. V Hlučíně sice žádné pozemky nevlastní a dojíždí tam z Bohuslavic, ale baví ho měnit krajinu k lepšímu.

„Jsem vodohospodář, takže se podílím na vzniku tůní. Zatím jsme je vybudovali ve třech lokalitách. Vždy jde o několik propojených menších tůněk. Když je víc vody, spojí se v jednu,“ líčí Heiduk, který v minulých dnech pracoval na lukách s Kuchejdou a dalšími lidmi.

„Práce v přírodě stmeluje rodiny“

„Sečeme je od jara do podzimu. Teď mám méně času, protože stavím dům a narodilo se nám dítě, ale když můžu, rád pomůžu. Mám dobrý pocit z toho, že dělám něco pro přírodu i pro sebe,“ dodal.

Webové stránky Agri Nostra

Město podporuje spolek finančně. „Dostává grant na ruční kosení zajímavých lokalit. Jsme rádi, že parta mladých lidí a navíc odborníků má vztah k přírodě a zájem o přirozenou obnovu krajiny. Jejich práce stmeluje rodiny i širší komunitu a je provázaná s dalšími aktivitami, například s obnovou historických polních cest,“ říká místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová.

zpět na článek