iDNES.cz

Majitel zavřel kontroverzní vratimovský penzion pro seniory

  15:46
Po několika měsících provozu se majitel kontroverzního domu pro seniory ve Vratimově rozhodl skončit. Všech více než dvacet starých lidí se podařilo umístit do jiných sociálních zařízení.

Penzion Wendy senior ve Vratimově. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Tlak úřadů a médií se už nedal vydržet. Tak provozovatel penzionu Wendy senior Petr Jančík vysvětluje rozhodnutí k poslednímu červenci ukončit provoz.

„Když máte v jedenáct v noci policejní razii, jestli tady někoho netýráme, když mi tady pochoduje hygiena, hasiči, živnostenský úřad a třikrát týdně sociálka, tak jsem to vzdal. Dál už to nešlo,“ líčí podnikatel své pohnutky.

Dodal, že vše spustil článek MF DNES, který na provoz nejspíše neoficiálního sociálního zařízení poprvé upozornil.

Na základě svědectví starostky Vratimova Dagmar Hrudové totiž poukázal na to, že spíše než o dopomoc, jak své počínání označil provozovatel, může jít o sociální služby. Ty však neměl povolené.

Provozovatel: Lidé plakali, když odjížděli

„To je slovíčkaření. Stále trvám na tom, že jsem se ničeho nedopustil. Lidé tady byli spokojení. Když nyní odjížděli, tak plakali,“ ohradil se Jančík.

Starostka Vratimova ze svého pohledu na problém neslevila. Do zařízení vstoupila poté, co úřad obdržel žádost Kopřivnice o prověření pobytu svého občana.

Starostka objevila v penzionu bezmocné seniory. Zařízení prověřuje policie.

„Řada klientů byla ve stavu, který vyžaduje celodenní zdravotní péči. Někteří ubytovaní ani nebyli schopní komunikace. Jedna paní měla otevřenou ránu na noze a žádala zajištění ošetření,“ popsala tehdy.

Proto nyní ukončení provozu přivítala. „To absolutně. Vůbec si nedovedu připustit, že v 21. století v civilizované zemi je možné něco takového provozovat,“ povzdychla si.

Všem klientům penzionu našli nový domov

Krajský úřad se o uzavření penzionu dozvěděl spíše náhodou. „Provozovatel s námi nekomunikoval, ale ozvaly se naše sociální ústavy, že se na ně obracejí lidé, kteří potřebují umístit klienty vratimovského penzionu,“ přiblížil náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

Kraj okamžitě vyzval města, odkud 23 starých lidí pocházelo, aby se o ně postarala. „Nejvíce se to týkalo Ostravy, ale byl tam i Nový Jičín a další místa. Musím uznat, že všechna zareagovala skvěle a všechny klienty se podařilo umístit,“ potěšilo krajského náměstka.

Dodal, že ještě poslední červencový den byla ve vratimovském domově kontrola. „U některých klientů lékaři kvůli jejich zdravotnímu stavu rozhodli o převozu do nemocnice,“ upozornil.

Uzavřením objektu však případ nekončí. Jančíkovi coby provozovateli hrozí vysoká pokuta. „Bylo zahájeno správní řízení, v srpnu jsou plánované čtyři výslechy svědků, mezi nimi i provozovatele,“ přiblížil Navrátil s tím, že za neoprávněné poskytování sociálních služeb lze udělit až dvoumilionový postih.

„Ano, pokuty hrozí. Když bude chtít kontrolní orgán něco najít, tak si najde,“ reagoval Jančík.

Zařízení pro seniory není dostatek

Podle Petra Jančíka se starostka Vratimova dopustila pomluvy a senioři byli s ubytováním v penzionu Wendy senior spokojení.

Provoz penzionu vyšetřuje i policie, výsledek zatím není znám. Naopak Jančík sliboval podání trestního oznámení na starostku. „Mám ho připravené,“ konstatoval nyní.

Krajský náměstek připustil, že vratimovský případ není v regionu ojedinělý. „Údajné nelegální sociální služby řešíme ještě ve čtyřech případech,“ prozradil.

Uznal, že současná kapacita sociálních zařízení pro seniory zdaleka nestačí tempu stárnutí populace. I vinou toho pak vznikají takové domovy jako ve Vratimově. A může být hůře. „Do roku 2050 bude v Moravskoslezském kraji o sto tisíc seniorů více než nyní,“ nastínil Navrátil. Kraj chystá v Kopřivnici otevření domu pro stovku klientů, další vznikne v Havířově.

Jančík odmítl sdělit, jestli chce ve svém podnikání pokračovat někde jinde. „Nevím, potřebuji pauzu, protože na tom nejsem dobře psychicky. A neptejte se, protože se to zase obrátí proti mně,“ zakončil.

Autor:
zpět na článek