iDNES.cz

Nedaleko ostravských lagun chce firma spalovat nebezpečný odpad

  8:26
Odpady z nemocnic, nebezpečné látky ze staveb a podobný rizikový materiál by se mohly spalovat nedaleko centra Ostravy. Zařízení na likvidaci nebezpečných odpadů chce ve svém areálu nedaleko někdejší koksovny Šverma postavit společnost Suez.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Záměr na rozšíření provozu vyplývá z rostoucí poptávky po zajištění odstranění odpadu termickou destrukcí a z rostoucí produkce odpadů, pro které je odstranění spálením optimálním nebo jediným možným řešením,“ píše se v oznámení záměru pro studii EIA.

„Na území Moravskoslezského kraje přitom není k dispozici jiné další zařízení určené k termickému odstranění odpadu,“ připomíná.

Jedním z důvodů, proč chce společnost Suez zařízení pro termickou likvidaci nebezpečných odpadů v Ostravě postavit, je i chystaná změna zákona o odpadech. Po roce 2024 bude výrazně složitější a také dražší pouze ukládat odpad na skládky. 

„Je velký tlak na odkládání skladování do země,“ řekl Tomáš Chudárek, manažer pro strategii a rozvoj společnosti Suez Využití zdrojů.

Ne pro všechny je ale umístění zařízení nedaleko sídliště Fifejdy tím nejlepším nápadem.

„Už tady máme laguny, které jsou opravdu hodně cítit, a k tomu chtějí přidat tohle? To se mi moc nelíbí,“ komentoval informaci o snaze postavit „spalovnu“ nebezpečných odpadů František Tichý žijící právě na sídlišti Fifejdy.

Zařízení na dvacet tisíc tun odpadu ročně

V areálu společnosti Suez už ale obdobné zařízení funguje. „Spalovací zařízení už v tom areálu je. Půjde vlastně o obdobné zařízení, byť technologicky poněkud odlišné,“ vysvětluje Chudárek.

Společnost Suez chce v Ostravě postavit zařízení na termickou likvidaci nebezpečných odpadů o kapacitě dvacet tisíc tun ročně. Současná produkce nebezpečných odpadů v Moravskoslezském kraji se pohybuje okolo dvou set tisíc tun ročně. 

„V současné době zkoumáme předloženou dokumentaci k záměru ‚CENNZO Ostrava‘. Ten předpokládá vybudování a provozování zařízení pro odstranění dále nevyužitelného nebezpečného odpadu termickou cestou,“ řekla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

„V zákonné lhůtě, která je 30denní, odešleme vyjádření dotčených orgánů státní správy a také vyjádření samosprávy příslušnému správnímu úřadu, kterým je ministerstvo životního prostředí. To vydá stanovisko k posouzení vlivu na životní prostředí,“ popsala Vojkovská.

Spalovna dá práci dvaceti lidem

„Budeme požadovat emisní limity a podmínky provozu na úrovni BAT – tedy s využitím nejlepších možných technologií, což například pro spalovny znamená jedny z nejpřísnějších podmínek ze všech průmyslových a energetických stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší,“ řekla mluvčí krajského úřadu Nikol Birklenová.

„Spalovna nebezpečných odpadů představuje sofistikovanější technologii, než je skládka, zejména ve vztahu k nemocničním nebo sanačním odpadům,“ zmínila.

Nebezpečné odpady by se měly podle plánu spalovat v rotační peci a následné oxidační komoře, kde bude teplota dosahovat minimálně 1 100 stupňů Celsia, součástí zařízení bude i parní kotel.

Stavba by měla podle současných plánů společnosti Suez začít v roce 2020, hotovo má být o rok později.

Zahájení provozu by se mohlo projevit i na zaměstnanosti. „V novém provozu využijeme jak lidi, kteří v areálu již pracují, tak nové zaměstnance, předběžně počítáme se vznikem zhruba dvaceti míst,“ dokončil Chudárek.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

zpět na článek