iDNES.cz

Muzeu v Jablunkově přibývají exponáty. Má bible z Afriky i v irštině

  7:56
Do Světového muzea a knihovny Bible, které se nachází v jablunkovském starém klášteře, se čas od času knihy knih dostanou poněkud netradičním způsobem.

Ředitel muzea Petr Hamrozi ukazuje sedmikilogramový exponát, k vidění však jsou zhruba čtyři stovky biblí. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

K tisícům biblí, z nichž jedna například už šest let plave ve vodě, druhá je velká jako půl palce, třetí váží sedm kilogramů a čtvrtá je psaná na cigaretových papírcích, přibyly v současnosti další dva unikátní exponáty. Bible z Botswany a kniha psaná v irštině.

„Teď jsme našli tašku plnou starých tisků přede dveřmi. Také chodí v balících od dárců z celého světa. Dojal mě moment, kdy obrovská letitá a ručně vyráběná leporela, vyprávějící dětem biblické příběhy, přivezla osobně dvaaosmdesátiletá žena ze Zlínska,“ popsal ředitel muzea Petr Hamrozi.

Bible z tajného materiálu

Je mezi nimi i knížka s názvem Hvězdička, kterou ručně psala a malovala nemohoucí Jana Janigová ze Staré Turé. Postižení jí dovolilo držet tužku jen těsně u očí.

Bible vystavená ve vodě pak byla vytvořena pro americkou armádu tak, aby odolala nepříznivým podmínkám. „Je vyrobená z tajného materiálu, dárce nám ho neprozradil. Není to plast ani papír,“ řekl ředitel, podle kterého se téměř ke každému darovanému dílu váže silný příběh, nebo je unikátní sám moment, jak se ho podařilo získat.

Nejmenší bible pochází ze Švýcarska a je psaná v angličtině, sedmikilová se používala při významných událostech a tu na cigaretových papírcích přepisoval jeden z politických vězňů, aby ji měl u sebe v těžkých chvílích.

Muzeum biblí

Kaple kláštera nyní nabízí k vidění zhruba čtyři sta kusů historických náboženských knih a křesťanské literatury od poloviny 16. století do současnosti v různých formátech a provedeních. Další tisíce exponátů jsou uložené v archivu a čekají, až bude hotová rekonstrukce rozsáhlého objektu.

Pak bude na ploše bezmála 1 600 metrů čtverečních možné zhlédnout všechny bible, včetně křesťanské literatury, ve stovkách jazyků a dialektů, to vše doplněné o rozsáhlé přiblížení biblických dob i křesťanských hodnot.

Třinecký spolek I4U, který za vznikem projektu stojí, i nadále hledá zajímavé exponáty biblí a křesťanské literatury – v různém stáří, stavu, provedení, s poutavými příběhy, v různých jazycích – nebo doplňkové materiály, třeba hudební nástroje z biblických dob, mapy, obrazy a fotografie.

zpět na článek